Strana 32 od 53 PrvaPrva ... 22303132333442 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 311 do 320 od 525

Tema: DA LI VERUJETE U BOGA???

  1. #311
    Banned
    Datum registracije
    14.01.2009
    Lokacija
    Ispod istog neba kao i ti...
    Poruke
    6.091

    Podrazumevano

    Molitva SVETOM VASILIJU VELIKOM ARHIEPISKOPU KESARIJE KAPADOKIJSKE

    O, sveti oče Vasilije, odakle da počnemo da hvalimo tvoju veličinu i tvoje podvige, kojima si se upodobio Pastirenačelniku Hristu. Da li po visini i dubini Bogoslovskog uma koji si stekao, da li po uzdržanju i podvizima kojima si prevazilazio mnoge, da li po velikoj brigi za Crkvu koju si tako neustrašivo branio, da li po neizmernoj ljubavi prema Bogu i bližnjima kojom si izobilovao neizmerno. Jer u tvom ne tako dugom zemnom životu sve je bilo savršeno. Baš onako, kako je to i Gospod rekao: "Budite savršeni, kao što je savršen Otac vaš Nebeski". I ti si, sveti Vasilije, sve te talante koje ti je Gospod podario, umnožio na stotine puta, pokazujući primerom da čovek može da se uzdigne u Nebeske visine, Božijom pomoći. Zato te je Gospod i nagradio vencem neuvenljivim i ovenčao slavom neiskazanom u Carstvu Nebeskom.

    I mi koji smo još na moru života, verujemo da ti ni sada, sveti Vasilije, ne prestaješ da se moliš za sve nas, i da tvoja briga za Crkvu Hristovu neće prestati sve do svetlog i pretskazanog Dana Gospoda Isusa Hrista, kako si ti u jednoj svojoj molitvi rekao, koju čitamo svakoga dana. Pa zato, ako u nama ima bar jedno zrno Božanskoga, bar jedna trunka dobrote, ako sve Božije nije zgaslo u nama, pomozi nam, sveti i veliki oče Vasilije, da se ta iskra večnoga razgori i razbukti u nama, i da se obnovimo, kao zlato u ognju, da se iz starog, zemnog i smrtnog čoveka, rodi Nebeski i besmrtni. I ne daj, svojim molitvama, ako krenemo ka Gospodu, da zastanemo, da se ulenjimo, da se vratimo kao svinja u svoje blato, već da se neprestano trudimo za svoje spasenje. A pomozi nam da u ovim smutnim vremenima sačuvamo Veru Hristovu u čistoti koju si nam i ti predao, i u kojoj si tako silno revnovao. Jer sad nam je možda najpotrebnije da imamo trezven um i čisto srce da bi ostali u Istini, koja je Sam Gospod Hristos.

    O, Nebojavljeni tajniče Hristov, o zlatna usta Gospodnja, zaštito naša i nado naša, veliki jerarše Božiji Vasilije, ne odbaci ove naše molbe koje ti sa nečistih usana izgovaramo, već ih primi kao blagoprijatne, i spasi nas tvojim molitvama Vaskrslome Gospodu, kako bi se i mi udostojili one beskrajne sladosti kojom se naslađujete svi vi koji ste ugodili Bogu svojim savršenim životom. I da i mi, spašeni, sa svima vama, i sa svim silama Nebeskim zapevamo neprestanu hvalu Trojičnom Bogu, Ocu i Sinu i Svetome Duhu, i sada i uvek i u vekove vekove. Amin.

  2. #312
    Banned
    Datum registracije
    14.01.2009
    Lokacija
    Ispod istog neba kao i ti...
    Poruke
    6.091

    Podrazumevano

    MOLITVA SVETOM ARHANGELU MIHAILU

    Sav si oganj i revnost, sveti Arhistratiže Mihaile, zato te molimo: učmale duše naše zapali ognjem revnosti tvoje, da bismo budne savesti uvek radosno služili zajedničkom Gospodu našem, svesrdno se ugledjući na tebe, bezgrešnog i svetog brata našeg, i vrhovnog vojskovođu našeg, vrhovnog vojskovođu sve nebeske i zemaljske vojske Hristove. Čudesni Gospod Hristos načinio je jednu Crkvu od angela i ljudi, da bismo se mi ljudi, koji tajanstveno predstavljamo heruvime na zemlji, ugledali na svetu braću našu, na čijem čelu stojiš ti, lužezarni i divni Arhistratiže Mihaile. Ti si na nebu pobedio svezlog satanu, i zbacio ga s neba na dno pakla, pomaži i nama uvek, molimo te, svemoćni Arhangele, da i mi svepobednom silom tvojom pobeđujemo svelukavog Satanu, koji nas sa svih strana napada i iskušavak roz bezbožne ljude, nečiste pomisli, zemaljske slasti, opojne strasti.

    Sav si sve, čist i bezgrešan, divni Prvoangele Božji, molimo te svesveti, molimo te svečisti, molimo te svebezgrešni, uči nas dan i noć kako da živimo sveto, čisto i bezgrešno, i daruj nam tvoje heruvimske sile, da bismo istinski i stvarno heruvimski živeli na zemlji mi koji po neizmernom čovekoljublju Božjem predstavljamo heruvime na zemlji. Ne ostavi nas u otvorenom blatu naših slastoljubivih zemaljskih želja, nego nas podigni u nebeske angelske visine i osposobi nas da angelski sveto i čisto poživimo dok smo u telu na zemlji. Milostivo pogledaj na nas, Svepobedni Arhangele, snishodljivo se spusti do nas, te nas, zaspale u gresima, pobudi na borbu sa zlom, sa grehom, sa smrću, sa đavolom, da bismo, vođeni i sokoljeni tobom, lako savlađivali svaki greh, svaku strast, svaku smrt, svakog đavola. Mi znamo, bogonosni Arhangele, da ti imaš vlast nad nečistim dusima, nad bolestima, nad smrću, nad gresima, ispuni duše naše božanskom silom svojom, da bismo i mi neustrašivo ratovali i heruvimski pobeđivali sve neprijatelje spasenja našeg, vere naše, duše naše.

    Svepobedni vojvodo Nebeskih Sila, ti si očistio nebo od Satane i crnih angela njegovih, očisti i duše naše od svakog greha, jer gresi naši otvaraju vrata i prozore duša naših, te kroz njih ulaze u nas nečiste sile demonske, prljajući i umrtvljujući duše naše, koje treba da su anđelski čiste i anđelski besmrtne. Bez tvoje svepobedne pomoći, Nebeski Vojskovođo, mi lako postajemo plen nečistih sila, stoga te od sveg srca molimo, uvrsti nas u svoju nepobedivu vojsku, i ratuj za nas i ispred nas, vodeći nas i predvodeći nas u svakoj borbi za dušu našu, za spasenje naše, za večnost našu, i osiguravajući nam pobedu nad svakim grehom i nad svakim đavolom.

    O, presveti Arhangele, mi smo očajno nemoćni pred demonskom silom vražijom, ako nam ti ne pritekneš u pomoć božanskom silom svojom. Sa tobom, mi ćemo uvek odnositi pobedu u svim bitkama za dušu našu i spasenje naše i večnost našu, a bez tebe mi bespomoćno posrćemo iz poraza u poraz, iz greha u greh, iz pakla u pakao. Zato budi uvek s nama, i ne napuštaj nas zbog grehova naših i smrada našeg, nego, ljubeći nas božanskom ljubavlju, učini da omrznemo greh i sve grehovne slasti, i ispunimo duše svoje miomirom evanđelskih vrlina. Evo duše svoje predajemo tebi, presveti Prvoangele Božji, molimo te i preklinjemo, vodi nas uvek putevima koji odvode u Carstvo Nebesko, da bismo zajedno s tobom, večito slavili svemilostivog Spasa našeg, preslatkog Gospoda Hrista, i Njegovog svečovekoljubivog Oca, i sveblagog Duha Utešitelja, kome neka je slava i hvala, sada i uvek i kroza sve vekove. Amin.

  3. #313
    Senior Member nepoznatamrki avatar
    Datum registracije
    19.01.2007
    Poruke
    8.931

    Podrazumevano

    Pokajni Akatist za žene koje su ubijale decu u utrobi svojoj

    Kondak 1.
    O Jagnje Božije, koje uzimaš na sebe grehe sveta, usliši cviljenje moje i čuj o nevolji srca moga, uzmi moje teško grehovno breme, Ti koji si poneo nemoći naše, primi one koji u pokajanju pritiču k Tebi, moleći se iz dubine duše uzvikujući:
    Gospode moj, Gospode, radosti moja, pomiluj me, palu!
    Ikos 1.
    Bože i Gospode! Tvoja je tvorevina, no jao meni, u raju učinjeni Adamov greh u meni živi i u telu, i kao njegova sluškinja usrdno za njega uvek radim, sada Te pak molim:
    Pomiluj me, Sazdatelju donje prirode!
    Pomiluj me Vladiko Nebeskih Sila!
    Pomiluj me upravitelju telesne tvorevine!
    Pomiluj me, Promislitelju o svima!
    Pomiluj me, koja ti suze svoje radi grehova svojih prinosim!
    Gospode moj, Gospode, radosti moja, pomiluj me, palu!
    Kondak 2.
    Svemilostivi Vladiko, kako ću smeti, kao gnusna grešnica, pristupiti Tebi sa molitvom mojom, koja sam prestupila zapovest Tvoju, jer si mi Ti zapovedio preko Mojseja proroka Tvoga: Ne ubij! ja sam ubica, i jao, veoma svirepa po sto puta, menjajući narav, nisam dozvoljavala deci svojoj i da za kratko vreme vide svet, kasnije se jedem, ja prokleta, jer sam nemilosrdno lišila decu svoju ne toliko čuvstene, čak više i istinske Svetlosti, Gospoda našega Isusa Hrista, koja bi kroz Tajnu Krštenja bila ozarena; i radi vremenog telesnog spokoja sam izbegla više dece, još u utrobi svojoj sam ih pobila. A po tom se ja, pomračena ovima i mnogim bez broja grehovima, uzdam u milost dobrote Tvoje, i sa slobodom Ti kličem: Aliluja.
    Ikos 2.
    Reči koje Si izgovorio za vreme života Tvoga, od same mladosti moje pa sve do ovog dana prezrela sam, Gospode, hodila sam po volji srca moga, sada Ti pak u pokajanju vapijem:
    Svedobri Spase moj, pomiluj me, u bezakonjima začetu!
    Pomiluj me u gresima rođenu!
    Pomiluj me, jer sam se lišila blagodati Tvoje!
    Pomiluj me jer nisam radila na spasenju svome!
    Pomiluj me, jer sam u tuzi prebivala strasti!
    Gospode moj, Gospode, radosti moja, pomiluj me, palu!
    Kondak 3.
    Dobro je i prekrasno kada braća žive zajedno, i jedan drugog voli, kao što si nam zapovedio, Spase naš. Oni koji se gneve na brata svog, kavgaxije su. Ja sam gnevom svojim prevazišla sve od početka rođene, jer sam ubica. Kako da se iskupim radi toga, u životu i vremenom življenju, ja prokleta, lišila sam života te koji su samo od Tebe dobili vreme za život, od Darodavca života dobili pravo na bitisanje, no ja sam ih u bezumnju mom nemilosrdno otimala još u utrobi mojoj, bez straha Božijeg suprostavljala sam se volji Tvojoj, i blagoslovenom Tvom daru rađanja dece. Ja sam svojevoljno otimala iz Tvojih Tvoračkih ruku nevinu decu moju i pred očima Tvojim nisam se stidela da ih ubijam. No sudbina je njihova u desnici Tvojoj, Gospode a grh je moj uvek predamnom. Jedino pred Tobom se kajem, i molim Te, Blagi, na put pokajanja upravi stope moje, da sa svim pokajanim grešnicima vapijem ti: Aliluja.
    Ikos 3.
    Jedini kome je poznata ljudska nemoć, i sva teška pregrešenja moja, ne pomeni grehove mladosti moje, i od tajnih mojih očisti me kada te prizivam:
    Pomiluj me, veliku grešnicu!
    Pomiluj me zakona Božijeg prestupnicu!
    Pomiluj me zaveta Tvoga narušiteljku!
    Pomiluj me jer sam Tebi Vladici mome zlu platu darovala!
    Pomiluj me, u pokajanju sam došla Tebi u jedanaesti čas!
    Pomiluj me prokletu detoubicu!
    Gospode moj, Gospode, radosti moja, pomiluj me, palu!
    Kondak 4.
    Životodavče, Caru Nebeski, dođi useli se u mene, gresima oskvernjenu i očisti me od svake skverni, i spasi, Blagi, dušu moju, da Ti spasavajući se kličem: Aliluja.
    Ikos 4.
    Zabludeh, kao ovca ću propasti, uzmi me, služanku Tvoju, Bože moj, udaljivši se od zapovesti Tvojih u neprohodnu šumu strasi i svojevoljnosti, spasi me, svojevoljnim gresima opterećenu:
    Pomiluj me strastima pomračenu!
    Pomiluj me gordošću opsednutu!
    Pomiluj me u zavist odnetu!
    Pomiluj me, nepravdom ispunjenu!
    Pomiluj me, jer ne želiš smrti grešnika!
    Pomiluj me ravnodušnu ubicu!
    Gospode moj, Gospode, radosti moja, pomiluj me, palu!
    Kondak 5.
    Tamo gde zaželiš Svemogući Bože, tamo se i pobeđuju prirodne sile, pobedi u mom životu, grehovnu prirodu moju, i silu njenu, koja me vuče grehu, jer si Ti Tvorac svega i Sazdatelj prirode. Božanstvenom blagodaću Tvojom, duh prav obnovi u utrobi mojoj, i ne odbaci me od lica Tvoga, i Duha Tvoga Svetoga ne oduzmi od mene, i uništi s pravom stavljen na dušu moju pečat detoubice, naložen pravosuđem Tvojim po šestoj zapovesti zakona Tvoga „ne ubij“ i ponovo ustanovi gresima prekinut Tvoj večni Zavet sa nama, Gospode, i povrati moje pređašnje vrline, koje je greh potisnuo, da slobodno vapijem Tebi: Aliluja.
    Ikos 5.
    Ko je toliko sagrešio kao ja, prokleta, koji greh nisam učinila, koje zlo nisam nastanila u duši mojoj, no sa pokajanjem u srcu i sa suzama Ti prilazim, Svedobri Gospode, kličući:
    Pomiluj me nevernu služanku Tvoju!
    Pomiluj me, u gresima okamenjenu!
    Pomiluj mene koja mrzim bližnjega!
    Pomiluj me, jer ga vređam rečima i delima!
    Pomiluj me, dušom i telom skvernu!
    Pomiluj me, sažežene savesti!
    Pomiluj me, detoubicu, Irodu sličnu!
    Gospode moj, Gospode, radosti moja, pomiluj me, palu!
    Kondak 6.
    Lučami blagodati Tvoje, Gospode, Davaoče Svetlosti, prosveti odjejanje duše moje, i spasi me, da radujući se zavapim Tebi: Aliluja.
    Ikos 6.
    Veliko je mnoštvo mojih sagrešenja, Hriste, i kao noć mračan je sav život moj, no ne očajavam radi milosti Tvoje, Spase moj, vapijem Ti kao David:
    Pomiluj me, u lenjosti sav život živim!
    Pomiluj me, a molitve za grehe ne vršim!
    Pomiluj me neblagodarnu za Tvoje dobro vođenje pokajanju!
    Pomiluj me, jer zakon Tvoj ne poštujem i zapovesti Tvoje sačuvavala nisam!
    Pomiluj me, jer sam svet i sve svetsko zavolela!
    Pomiluj me, jer u svetskoj sujeti prolaze dani veka moga!
    Pomiluj me jer sam se zakonima svetskim povinovala, i gnušala se blagoslovenog Tobom rađanja dece, učinivši deteubistvo!
    Gospode moj, Gospode, radosti moja, pomiluj me, palu!
    Kondak 7.
    Na nebo podižem oči moje k Tebi, Slovo Božije, no smrtna priroda moja me vuče dole, Spase moj. O, Sazdatelju neba i zemlje i svega, što je na njima! Uputi me ka gornjem da o njemu mislim i tvorim, da Ti svagda pobedno, srcem i ustima kličem: Aliluja.
    Ikos 7.
    Imam lukavo oko ispunjeno svakom nečistotom, prelešću ovog sveta potpuno je prelešćeno, zbog toga Te molim, Sveblagi, otvori oči moje da ne gledaju sujetu, da Ti molebno kliču:
    Pomiluj me, osećam žeđ da Ti verno poslužim!
    Pomiluj me, želim Ti se pokloniti u duhu i istini!
    Pomiluj me, i primi suze pokajanja moga kao žrtvu za grehe moje Tebi prinesenu; oproštaj za ubistvo dece moje od tebe molim!
    Pomiluj me, izbavljenje od strasti mojih od tebe očekujem!
    Pomiluj me, jer neutešno plačem radi teških i smrtnih sagrešenja mojih!
    Pomiluj me ubicu koja se povinuje sudu Božanskom i ljudskom!
    Gospode moj, Gospode, radosti moja, pomiluj me, palu!
    Kondak 8.
    Poštedi me, Gospode, Spase moj, koji si došao u svet da grešnike spaseš, ja sam od svih gnusnija, no molim Te, Svemilostivi Bože moj, prikloni se na milost radi dobrote Tvoje, usliši srdačne uzdahe moje, primi istočnike suza mojih, tople duševne molitve, Spase moj, da ti kličem: Aliluja.
    Ikos 8.
    Razbojničke zle pomisli napadoše na mene, savest mi je zaspala, jao meni, svetle odežde dane mi pri krštelju mome, lišila sam se radi gnusnih dela mojih, odbačena sam jer sam čedomorstvo učinila, naga u vrlina do sada prebivam, zbog toga veoma se trudim da podignem oči moje gore, oborene dole radi mnoštva nemilsrdih dela učinjenih pred Tobom, Gospode, i tako Ti vapijem:
    Pomiluj me, smrtni greh sam učinila!
    Pomiluj me, jer sam do sad u gresima bila!
    Pomiluj me, jer sam svake gadosti prepunjena!
    Pomiluj me, jer sam jer sam u protiv prirodne poroke zapletena!
    Pomiluj me jer čistotu devstva svoga nisam sačuvala!
    Pomiluj me, jer sam se blagočestivog materinstva lišila!
    Pomiluj me, jer sam iz utrobe svoje pre vremena dete svoje izbacila!
    Gospode moj, Gospode, radosti moja, pomiluj me, palu!
    Kondak 9.
    Daruj mi potoke suza mojih, Bože moj, da plačem radi grehova mojih, i tako, radujući se vapijem: Aliluja.
    Ikos 9.
    Telo sam moje oskvrenila tajnim gnusobama, i dušu moju na svakom mestu pomračivala delima mojim, nemoćno mi je telo, nemoćna je i duša moja. Ka Tebi Jedinom Nezlopamtivom, Milosrdnom Sudiji i Bogu mome pripadam, moleći se:
    Pomiluj me, ubicu, jer uspomena na sudbinu odbačene dece moje dovodi me do straha i užasa i neizrecivo udivljenje: kako Milosrdni Gospode, i Sudijo Pravedni, trpiš i činiš mi dobro, za Ad pripravnu sve do ovoga dana i časa, koji uvek očekuješ moje pokajanje:
    Pomiluj me, koja nisam samo jednom sagrešila, da bih se ispravila, ponovo se vraćam gresima, kao pas na svoju bljuvotinu!
    Pomiluj me mnogobrojna ubistva sam počinila!
    Pomiluj me, jer sam bez straha Božijeg i materinske ljubavi prema deci, no sa svirepošću divljeg zvera rastrzala sam decu svoju!
    Pomiluj me, jer sam po volji svojoj grehe svoje činila!
    Pomiluj me, jer se duh moj mrskim pomislima oskrnavi!
    Pomiluj me, jer sam grehovni život svoj kroz sve dane provodila!
    Gospode moj, Gospode, radosti moja, pomiluj me, palu!
    Kondak 10.
    Ranjena prelešću sveta i preklonivši kolena pred njim, izabrala sam pagubni put njegovog mrskog zakona, zaboravivši obećanje koje sam dala pri sv. krštenju, i čineći jedan za drugim svoje prestupe, kako me je učio svet, na kraju, ja sam dostigla visinu smrtnih grehova, - čedoubistvo, o obraćam Ti se, Oče otvori mi, Bože moj, hitam da ti na kraju života moga prinesem žrtvu hvale, vapijući: Aliluja..
    Ikos 10.
    Grabljivci, ubice, lopovi i svi ne pokajani grešnici neće naslediti Carstvo Božije. Ja sam sa svakom nepravdom i sa svakim grehom oskrnavila dušu moju, radi te duhovne bede moje, pritičem Ti kličući:
    Pomiluj me, u Novom Zavetu blagodatnog carstva Tvoga rođenu!
    Pomiluj me, u Crkvi sazdanoj Tobom ucrkvnjenovljenu!
    Pomiluj me, darovima Duha Svetoga zapečaćenu!
    Pomiluj me, Tvojim Prečistim Telom i Životvornom Krvlju vođenu!
    Pomiluj me, u Hristu sam krštena u Hrista sam obučena!
    Pomiluj me, prinosim Ti sva blagodarenja, jer me otpalu i poročnog života izbavljaš!
    Gospode moj, Gospode, radosti moja, pomiluj me, palu!
    Kondak 11.
    Daruj duh mi celomudrija, Gospode i Vladiko života moga, jer sam se od same mladosti moje lišila vrline, svu sebe sam stavila u službu strasti, duh i dušu oskrnavila i telo raslabila. Bože dobrote i milosrđa! Ne gnušaj se da me očistiš, veoma gnusnu grešnicu, sazdanje Tvoje ja jesam, pomiluj me, očisti me od svake skverni tela i duha i udostoj me da ti sa smelošću pevam: Aliluja.
    Ikos 11.
    Očekivanja srca moga, polažu u Tebe nadu, ne odbaci, Gospode, ne posrami me pred anđelima i ljudima na pravednom i Strašnom Sudu Tvom, ne osudi me tada po delima mojim, no po milosti Tvojoj oprosti sve grehove moje, koja Ti vapijem:
    Pomiluj me, da bi imala čisto srce!
    Pomiluj me jer sam od demona zarobljena!
    Pomiluj me u gresima rođenu, krštenjem omivenu i opet kao svinja u bezakonje palu!
    Pomiluj me, jer su se rane grehopadija duše moje usmrdile!
    Pomiluj me, u teško i smrtno grehopadije moje, u uninije i u očajanje palu!
    Pomiluj me, svaki sam greh učinila i svake kazne sam dostojna!
    Pomiluj me, Sazdatelju moj, i u pokajanju, primi me palu!
    Gospode moj, Gospode, radosti moja, pomiluj me, palu!
    Kondak 12.
    Širinom ljubavi Tvoje, Bože moj, pokrij sve grehove bezakonja moga, primivši pokajanje moje, da Ti u ljubavi svagda kličem: Aliluja.
    Ikos 12.
    Mladost moja prođe u bezumnju mome, sve življenje moje poživeh u gresima, u lenjosti i nebrizi za pokajanje, no starost moja i strah od užasne smrti i neminovnog Suda Tvoga privede me pokajanju. Ne odbaci me, Spasitelju moj, koja sam došla u jedanaesti čas u Očevo naručje Tvoje, i u pokajanju Ti kličem:
    Pomiluj me, jer krv nevine dece moje vapije k Tebi, svedoči o svireposti mojoj!
    Pomiluj me, Bože moj, Koji si po prirodi Trojičan!
    Pomiluj me, Gospode, u milosrđu predivni!
    Pomiluj me, Vladiko, koji dugo trpiš sagrešenja naša!
    Pomiluj me, Caru Sveti, koji isceljuješ nemoći!
    Pomiluj me, u ljubavi obilni, i očajne grešnike zagrevaš ljubavlju Svojom!
    Pomiluj me, Svemogući, koji nosiš nemoći naše!
    Gospode moj, Gospode, radosti moja, pomiluj me, palu!
    Kondak 13.
    Ima se javiti znamenje Sina Čovečijeg na Nebesima, u onaj dan strašnog i drugog dolaska Sudije živim i mrtvim, Prečesni i Životvorni Krst Sina Božijeg. Tada će zaplakati sva plemena zemna. O, Isuse Hriste, Spasitelju i Sudijo naš i Caru svih! Daj mi pre ovog dana suze pokajanja, da usplačem toplo radi mojih zlih i pagubnih dela, kojima sam dušu moju omrzla i Tvoju Prečistu Krv Zaveta Tvoga uvredila gorko! Da tada sa anđelima, i sa svima svetima i pravednima Tebi pevam Aliluja. (tri puta)
    (Kondak 13 se čita tri puta, a zatim se ponovo čitaju Ikos 1 i Kondak 1. pa tek onda molitva)
    Molitva 1.
    O, Vladiko, Gospode Isuse Hriste, Sine Božiji! Premnogo je dobrote Tvoje, nas radi ljudi i radi našega spasenja, obukao si se u telo i raspeo i pogreben bio, i Tvojom krvlju si obnovio truležnu prirodu našu, primi radi grehova mojih pokajanje i usliši reči moje: sagrešila sam, Gospode, nebu i pred Tobom, rečju i delom, dušom i telom, i u mislima uma moga zapovesti sam Tvoje prestupila, nisam poslušala zapovesti Tvoje, prognevila sam Dobrotu Tvoju, Bože moj, no pošto sam stvorenje Tvoje ne očajavam radi spasenja, no ka bezmernom Milosrđu Tvome usuđujem se prići i moliti se Tebi: Gospode! u pokajanju mi daj skrušeno srce i primi me koja Ti se molim i daj mi misao dobru, daj mi misao da ispovedam grehe moje, daj mi suze umiljenja, Gospode, daj mi da po blagodati Tvojoj položim dobar temelj. Pomiluj me, Bože, pomiluj me, palu i pomeni me grešnu služanku Tvoju u carstvu Tvome, sada i uvek i u vekove vekova. Amin.
    Molitva 2.
    O, Bože, Premilosrdni Hriste Isuse, Iskupitelju grešnih, radi spasenja roda ljudskog Ti si ostavio, Svemilostivi, preslavna Nebesa i uselio si se u dolinu ovu plačevnu i mnogogrešnu, Ti si stavio na Božanstvena ramena Tvoja nemoći naše, i poneo si bolesti naše; Ti, o Stradalče Sveti, mučen bi za grehe naše, i zbog toga mi ka Tebi, Čovekoljubče, uznosimo naše smirene molbe: primi ih o Preblagi Gospode, spusti se ka nemoćima našim i grehove naše ne pomeni, i odvrati od nas gnevnu nameru da nas kazniš radi grehova naših. Tvojom Svečesnom krvlju obnovio si palu prirodu našu, obnovi, Gospode Isuse Hriste, Spasitelju naš, i nas, koji smo u truleži grehova naših, i uteši srca naša radošću sveoproštaja Tvoga. S vapajom i bezmernim suzama raskajana pripadam k stopama Tvoga Božanstvenoga milosrđa: očisti nas sve, Bože naš, Božanstvenom blagodaću Tvojom od svih nepravdi bezakonog življenja našeg. Da u svetinji Tvoga čovekoljublja uzveličam svesveto ime Tvoje, sa Ocem, i Preblagim, i Životvornim Duhom, sada i uvek, i u vekove vekova. Amin.
    Molitva Presvetoj Vladičici Bogorodici
    Otvori nam dveri milosrđa Blagoslovena Bogorodice, da ne poginemo mi koji se u Tebe nadamo, no da se Tobom izbavimo od beda, jer si ti spasenje roda hrišćanskoga.
    Raduj se, Jedina Prečista Mati, Jedinog Sazdatelja, Gospoda, Boga i Spasa našega, Isusa Hrista! Budi mi Posrednica u dan strašnog ispitivanja, kada predstanu prestolu Nelicemernog Sudije, kako bi se ognjene pretnje od muka izbavili, molitvama Tvojim, Jedina Blagoslovena.
    (pokloni i otpust)
    Presveta Bogorodice, spasi nas!
    Molitva verujuće matere ka Milosrdnom Gospodu imajući u vidu da je pobila duše u utrobi svojoj
    Pomeni, Čovekoljubče Gospode, duše koje su izišle iz slugu Tvojih dece, koja su umrla u utrobi pravoslavnih matera neočekivano umrla, nehotimično ili radi teškog pobačaja, ili radi neke neopreznosti, ili namerno pogubljenih i zbog toga nisu primili Sveto Krštenje. Krsti ih, Gospode, u moru dobrote Tvoje i spasi neizrecivom blagodaću Tvojom, a meni, grešnoj (ime), koja sam izvršila ubistvo deteta u utrobi mojoj, oprosti i ne liši Tvoga milosrđa. Amin.
    Bože milostiv budi meni, grešnoj. (zemni poklon)
    Gospode pomiluj decu moju koja su umrla u utrobi mojoj, radi vere i suza mojih, radi milosrđa Tvoga Božanstvenoga.

  4. #314
    Senior Member nepoznatamrki avatar
    Datum registracije
    19.01.2007
    Poruke
    8.931

    Podrazumevano

    IRSKI BLAGOSLOV
    iz godine 1692.


    Idi smireno kroz buku i užurbanost i sjeti se mira koji se može naći u tišini. Koliko je moguće, budi u dobrim odnosima sa svim ljudima. Govori svoju istinu smireno i jasno, slušaj druge, čak i glupe i neuke, i oni imaju svoju priču. Izbjegavaj bučne i agresivne osobe, one su teret duhu.

    Ako uspoređuješ sebe s drugima, možeš postati ogorčen ili ponosan jer uvijek će biti i većih i manjih od tebe. Raduj se svojim postignućima, kao i svojim planovima. Održi zanos za svoj vlastiti poziv, ma koliko on skroman bio, to je pravo blago u promjenjivim vremenima. Budi obazriv u svojim poslovima jer svijet je pun prijevara, ali neka te to ne ometa da vidiš vrline i koliko ih ima.

    Mnogi ljudi teže za visokim idealima i svud je život pun junaštva. Budi ono što jesi (budi svoj), pogotovo nemoj glumiti ljubav i nemoj biti ciničan prema njoj jer usprkos svoj ogorčenosti i razočarenjima, ona je vječna kao i trava. Spokojno primi iskustvo godina, skladno napuštajući stvari iz mladosti.

    Gaji duhovnu snagu da te štiti od iznenadne nesreće. Nemoj sam sebe žalostiti izmišljanjima, mnoga strahovanja nastaju od umora i usamljenosti. Osim održavanja samodiscipline, budi blag prema sebi.

    Ti si dijete svemira ništa manje nego što su to drveća i zvijezde. Imaš pravo da budeš ovdje. I bilo ti to jasno ili ne, nema sumnje da se svemir razvija kao što bi i trebao.

    Dakle, budi u miru s Bogom, ma kako Ga zamišljaš i bez obzira kakav ti je posao i kakve aspiracije u bučnom komešanju života imaš. Zadrži mir u svojoj duši. Pored sve prljavštine i jadikovanja, ovo je divan svijet.

  5. #315
    Banned
    Datum registracije
    14.01.2009
    Lokacija
    Ispod istog neba kao i ti...
    Poruke
    6.091

    Podrazumevano

    Vjerujem da je vjera jedan od najvrijednijih darova poklonjenih nama koji vjerujemo. No, iako je ona tema bezbrojnih propovijedi, još uvijek je mnogi krivo shvaćaju. Stoga želim govoriti o vjeri: što ona jest, odakle dolazi i kako možemo živjeti po vjeri i iskusiti nagradu koju takav život donosi.


    ŠTO JE VJERA?
    U skladu sa poslanicom Kološanima 1:4 vjera je oslanjanje naše sveukupne osobnosti na Isusa Krista kroz potpuno (bezuvjetno) povjerenje i pouzdanje u Njegovu snagu, mudrost i dobrotu. To znači da vjerujemo da Bog ima snagu da nam pomogne, da ima mudrost, odnosno odgovore na naše probleme, i zbog Njegove dobrote vjerujemo da će biti dobar sa nama.
    Vjera se razvija ili izgrađuje slušanjem Riječi Božje, a zatim njenim prakticiranjem ( vidi Rimljani 10:17; Jakov 2:22 ). Na tebi i meni je da svoje živote živimo po vjeri. Kao što kaže poslanica Galaćanima: "A da se pred Bogom nitko ne opravdava Zakonom, očito je jer: pravednik će od vjere živjeti." To znači da trebamo živjeti hodajući u pouzdanju u Boga, vjerujući ono što Njegova Riječ kaže unatoč našim okolnostima, osjećajima, mislima ili onome što ljudi ili đavao kažu.

    KAKO DOBIJEMO VJERU?
    Sam Bog nam je daje. U Rimljanima 12:3 piše da je Bog svakom od nas odmjerio mjeru vjere. Drugim riječima, Bog je svakom od nas dao sposobnost da vjeruje. Stoga se ti i ja ne trebamo pitati imamo li vjeru. Ono što se trebamo upitati jest u što polažemo svoju vjeru?
    Recimo da mi je suprug poklonio prekrasnu bisernu ogrlicu za rođendan. Ogrlica je moja i mogu je staviti gdje god želim. Ako želim, mogu je staviti ispod svog štramca, iza ormara ili u smeće. Naravno, neću učiniti ni jednu od tih stvari sa ogrlicom, jer je cijenim i želim na najbolji način upotrijebiti dragocjeni dar svoga muža. Isto je i sa našom vjerom. Bog nas je obdario tim posebnim darom kojeg možemo staviti bilo gdje.
    Neki ljudi stavljaju svoju vjeru u obrazovanje, neki u posao, neki u bankovni račun, neki u sebe a neki u druge ljude. To znači da se oni oslanjaju ili pouzdaju u te stvari kao na izvor njihovog ispunjenja, snage, sigurnosti, mudrosti i sl . Na primjer, netko tko stavlja svoju vjeru u bankovni račun vjeruje da će novac ispuniti njegove potrebe. Ljudi koji stavljaju svoju vjeru u druge ljude vjeruju da će njihovi odnosi otvoriti vrata radosti, ispunjenju, čak i potpori. No, tužna je činjenica da će oni koji stavljaju svoju vjeru u bilo što osim u Boga, u konačnici biti razočarani. Zašto? Zato što su ljudi i stavri nesavršeni, nepouzdani i promjenjivi. Pazite, ne govorim da nikada ne bismo trebali primiti ispunjenje od naših financijskih blagoslova ili odnosa. Ono što govorim jest da u konačnici naša vjera treba biti usidrena u Bogu samome, jer je On savršen i nikada se ne mijenja - On ... jučer i danas isti je - i uvijeke (Hebrejima 13:. I za razliku od svih ostalih, Bog uvijek ima na umu naše dobro.


    ŠTO ZNAČI STAVITI SVOJU VJERU U BOGA?
    To znači da se pouzdajemo i oslanjamo na Njega da nam pribavi sve što nam je potreno - On je naš temeljni izvor. On želi da imamo vjeru ne samo za novo auto ili za napredak na poslu, nego želi da stavimo svoju vjeru u Njega po pitanju svega - bilo veliko ili malo. Bog želi da se pouzdajemo u Njega da će nam pomoći i oko malih stvari, kao što je spremanje ručka ili vožnja u prometnoj gužvi, ali i oko velikih kao što je izbor partnera ili iscjeljenje od bolesti. Kada šaljemo djecu u školu, On želi da vjerujemo da će ih On štititi. Ako nekome nešto kažemo i taj nas je krivo shvatio, Bog želi da vjerujemo da će On nekako stvari izvesti na čistac i omogućiti toj osobi da uvidi iskrenu nakanu našeg srca.

    Vjerujem da je stavljanje naše vjere u Boga kontinuirani proces - od trenutka kada ujutro otvorimo oči sve do večeri kada ih opet zatvorimo. Jedna od najboljih stvari koje možemo učiniti svako jutro prije nego što započnemo dan jest da prepustimo sami sebe i cijeli dan Bogu. Možemo jednostavno reći:" Gospodine, trebam te danas. Odvojen od Tebe ne mogu učiniti ništa, ali kroz Tebe mogu učiniti sve. Molim te za milost da stavim svoju vjeru u Tebe, oslanjajući se i vjerujući Tebi u svim svojim potrebama."
    Stavljanje svoje vjere u Boga nije nešto što ćemo biti sposobni učiniti preko noći - to je praksa koja se razvija s vremenom. Mislim da je to ono što je Pavao mislio kad je rekao ...jer pravednost se Božja od vjere k vjeri u njemu otkriva kao što je pisano: Pravednik će od vjere živjeti... (Rimljanima 1:17). Drugim riječima, mi rastemo iz vjere u vjeru - svaki put kad se pouzdajemo u Božju riječ više nego u bilo što drugo, naš nivo vjere u Boga raste. On ne želi da živimo od vjere preko sumnje, pa preko nevjere i straha, a onda natrag do vjere. To dovodi do jadnog i bijednog života. Znam to jer sam na takav način živjela mnogo godina. Ono što Bog želi da činimo jest da surađujemo sa Njim i učimo kako da ostanemo čvrsti i stabilni u našoj vjeri - čak i usred teškoća. Vjera u Boga briše zabrinutost, uništava sumnju i uklanja umovanja. Biblija kaže da smo kroz vjeru ispunjeni radošću i mirom i da možemo ući u Njegov počinak ( vidi Rimljanima 15:13; Hebrejima 4:3 ).

    KAKO OSLOBODITI SVOJU VJERU?

    Ključ je molitva. Efežanima 6:18 kaže,...svakovrsnom se molitvom i prošnjom u svakoj prigodi u Duhu molite. Poradi toga i bdijte sa svom ustrajnošću i molitvom ...I posl. Filipljanima 4:6 kaže,...ne budite zabrinuti ni za što, nego u svemu - molitvom i prošnjom, sa zahvaljivanjem - očitujte svoje molbe Bogu . Svaki put kad ti i ja dođemo Bogu u molitvi, pokazujemo da se oslanjamo, ovisimo i pouzdajemo u Njega. To je oslobađanje naše vjere. Ne moramo biti na nakom posebnom mjestu ili u posebnom stavu da bi nas Bog čuo. Sve što trebamo je iskreno srce.
    Stoga, čim se počneš osjećati tjeskobno ili ti počnu dolaziti misli sumnje, brige i straha, otrči Bogu u molitvi. Samo Mu reci: "Oče, ti vidiš ovu situaciju sa kojom se suočavam. Tvoja riječ kaže da ne brinem tjeskobno ni o čemu, nego da iznesem sve Tebi, u molitvi. Evo, sve ti predajem." Tada kada si podijelio svoje posebne potrebe, reci: "Gospodine, biram vjerovati da ti preuzimaš brigu za ovo. Bio si mi vjeran ranije i vjerujem u Tvoju vjernost i sada. Molim te za tvoju milost da se pouzdajem u Tebe i hodam u Tvom miru i počinku." Možda ćeš na početku ovo trebati ponoviti nekoliko puta u danu nad istom situacijom, i to je uredu. I ja sam trebala to isto činiti. Ali svaki put kada sam to činila, moja vjera u Boga postajala je sve snažnija.

    Ohrabrujem te uzmeš Riječ i pronađeš neke posebne stihove koji se bave tvojom situacijom. Meditiraj nad njima i izgovaraj ih na glas. I prestani hodati kroz život nadajući se i želeći da se nešto dogodi. Upotrijebi vjeru koju ti je Bog dao da se pouzdaješ u Njega. Zamjeni svoj stav "čekaj i vidi" sa stavom koji kaže "sa Bogom sve je moguće!"

  6. #316
    Banned
    Datum registracije
    14.01.2009
    Lokacija
    Ispod istog neba kao i ti...
    Poruke
    6.091

    Podrazumevano Da li Bog postoji? Postoji li dokaz za postojanje Boga?

    Da li Bog postoji? Nalazim interesantno da se toliko mnogo pažnje pridaje ovoj raspravi. Najnovija istraživanja nam kažu da preko 90% ljudi na zemlji danas vjeruje u postojanje Boga ili neke više sile. Ipak, nekako je odgovornost pala na one koji vjeruju u Božije postojanje da nekako dokažu da on zaista postoji. Po meni, trebalo bi da bude obrnuto.

    Međutim, ne može se dokazati da li Bog postoji ili ne. Biblija čak kaže da mi moramo vjerom da prihvatimo činjenicu da Bog postoji, “A bez vjere nemoguće mu je ugoditi, jer onaj koji želi pristupiti Bogu mora vjerovati da postoji Bog i da nagrađuje one koji ga traže” (Hebrejima 11:6). Da je Bog tako želio, mogao je jednostavno da se pojavi i dokaže čitavom svijetu da postoji. Ali, da je to uradio, ne bi bilo potrebe za vjerom. “Isus mu reče: ‘Jer me vidiš, vjeruješ. Blago onima koji će vjerovati, a da nisu vidjeli’” (Ivan 20:29).

    To, međutim, ne znači da ne postoji dokaz Božijeg postojanja. Biblija objavljuje, “Nebesa slavu Božju kazuju, naviješta svod nebeski djelo ruku njegovih. Dan danu to objavljuje, a noć noći glas predaje. Nije to riječ, a ni govor nije, nije ni glas što se može čuti, al’ po zemlji razliježe se jeka, riječi sve do nakraj svijeta sežu” (Psalam 19:2-5). Ako pogledamo na zvijezde, uvidimo beskrajnost svemira, posmatramo čuda prirode, vidimo ljepotu zalaska sunca – sve će nas to uputiti na Boga Stvoritelja. Ako to nije dovoljno, postoji i dokaz o Bogu u našim srcima. Propovjednik 3:11 nam kaže, “…iako je dopustio čovjeku uvid u vjekove…” Postoji nešto duboko u našem biću što prepoznaje da postoji nešto iznad ovog života i neko iznad ovog svijeta. Možemo intelektualno da poričemo ovu spoznaju, ali Božije pristustvo u nama i kroz nas je još uvijek tu. Uprkos svega ovoga, Biblija nas upozorava da će neki još uvijek poricati Božije postojanje, “Bezumnik reče u srcu: ‘Nema Boga.’” (Psalam 14:1). S obzirom na to da 98% ljudi kroz historiju, u svim kulturama, u svim civilizacijama, na svim kontinentima vjeruje u postojanje neke vrste Boga – mora da postoji nešto (ili neko) što prouzrokuje ovo vjerovanje.

    Pored biblijskih argumenata za Božije postojanje, postoje i logični argumenti. Prvo, tu su ontološki argumenti. Najpopularniji oblik ontološkog argumenta u osnovi koristi pojam Boga da dokaže njegovo postojanje. On počinje definicijom Boga, kao “nekoga od koga se niko veći ne može zamisliti.” Onda se raspravlja da postojati je veće nego ne postojati i zato najveće moguće biće mora da postoji. Ako Bog ne bi postojao, onda on ne bi bio najveće biće koje se može zamisliti – ali to bi bilo konradiktorno samoj definiciji Boga. Drugi je teološki argument. Teološki argument je da, s obzirom na to da svemir očituje tako divan dizajn, mora da postoji i Božanski kreator. Na primjer, da je zemlja samo nekoliko stotina kilometara bliža ili dalja od sunca, ne bi bila sposobna da podržava mnogo života kao što to sada čini. Da su elementi u našoj atmosferi samo nekoliko procenata različiti, svako živo biće na zemlji bi umrlo. Vjerovatnoća da se jedan molekul proteina slučajno stvori je 1 u 10243 (to je 10 praćeno sa 243 nule). Jedna ćelija se sastoji od miliona proteinskih molekula.

    Treći logični argument za Božije postojanje je nazvan kosmološki argument. Svaka posljedica mora da ima uzrok. Ovaj univerzum i sve u njemu je jedna posljedica. Mora da postoji nešto što je prouzrokovalo postojanje svega. U krajnjem slučaju, mora da postoji nešto “ne-uzrokovano”, što je uzrokovalo nastanak svega ostalog. To nešto “ne-uzrokovano” je Bog. Četvrti argument je poznat kao moralni argument. Svaka kultura kroz historiju je imala neki oblik zakona. Svi imaju osjećaj za dobro i loše. Ubistvo, laganje, krađa i nemoral su gotovo uopšteno neprihvatljivi. Odakle je ovaj osjećaj za dobro i zlo došao, ako ne od svetog Boga?

    Uprkos svega ovoga, Biblija nam govori da će ljudi odbiti jasnu i neosporivu spoznaju Boga i, umjesto toga, vjerovati laži. Rimljanima 1:25 izjavljuje, “(oni) su istinu Božju zamijenili lažju te se klanjali i iskazivali štovanje stvorenju mjesto Stvoritelju, koji je slavljen zauvijek. Amen.” Biblija također objavljuje da ljudi nemaju izgovor što nevjeruju u Boga, “Uistinu, njegova se nevidljiva svojstva, njegova vječna moć i božanstvo, promatrana po njihovim djelima, opažaju od postanka svijeta. Tako nemaju isprike” (Rimljanima 1:20).

    Ljudi tvrde da ne vjeruju u Boga jer to “nije naučno” ili zato što “nema dokaza”. Istinski razlog je da jednom kad ljudi priznaju da Bog postoji, moraju i da shvate da su mu odgovorni i da im je potrebno njegovo oproštenje (Rimljanima 3:23; 6:23). Ako Bog postoji, onda smo odgovorni za svoje postupke pred njim. Ako ne postoji, onda možemo da radimo šta god želimo, bez brige da će nas Bog osuditi. Ja vjerujem da je to razlog zašto se mnogi u našem društvu tako čvrsto drže evolucije – da bi ljudi imali alternativu u odnosu na vjerovanje u Boga Stvoritelja. Bog postoji i, na kraju krajeva, svi znaju da on postoji. Sama činjenica da neko tako agresivno pokušava da ospori njegovo postojanje je ustvari argument za to da on postoji.

    Dopustite mi još jedan, posljednji, argument za Božije postojanje. Kako znam da on postoji? Znam, jer ja razgovaram sa njim svaki dan. Ja ne čujem svojim ušima da mi on odgovara, ali osjećam njegovo prisustvo, njegovo vođstvo, ja poznajem njegovu ljubav, žudim za njegovom milošću. Neke stvari koje su se dogodile u mom životu ne mogu se nikako drugačije objasniti, osim Bogom. Bog me je tako čudesno spasio i promijenio moj život, tako da ne mogu drugačije, nego da priznam i slavim njegovo postojanje. Nijedan od ovih argumenata sam po sebi ne može ubijediti nikoga ko odbija da prizna ono što je toliko jasno. Na kraju, Božije postojanje mora da bude prihvaćeno vjerom (Hebreji 11:6). Vjera u Boga nije slijepi skok u tamu, već siguran korak u dobro osvijetljenu sobu, gdje 90% ljudi već stoji.

  7. #317
    Senior Member milkica_1 avatar
    Datum registracije
    07.07.2006
    Lokacija
    Bec-Wien
    Poruke
    7.144

    Podrazumevano

    Prospi na nas radost sa visina
    ucvrsti nam vjeru u svog Sina

    Necu izdat ja Boga nikada
    necu gasit sunce koje s neba sja
    necu zbog tebe rukom na sebe
    jer ti me volis i ti se molis za mene


    BOG VAS BLAGOSLOVIO
    moj spasitelj__________________________

  8. #318
    Senior Member jelena_yu_cafe avatar
    Datum registracije
    10.03.2008
    Poruke
    5.394

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od milkica_1 Pogledati poruku
    Prospi na nas radost sa visina
    ucvrsti nam vjeru u svog Sina

    Necu izdat ja Boga nikada
    necu gasit sunce koje s neba sja
    necu zbog tebe rukom na sebe
    jer ti me volis i ti se molis za mene


    BOG VAS BLAGOSLOVIO
    bas divno milkica predivno
    VERUJEM U BOGA I SAMO U NJEGA NAJVISE

  9. #319
    Senior Member milkica_1 avatar
    Datum registracije
    07.07.2006
    Lokacija
    Bec-Wien
    Poruke
    7.144

    Podrazumevano

    Boze moj,ljubim te svim srcem,
    svom snagom i svom dusom.I iz
    te ljubavi prema tebi kajem se od
    sveg srca sto sam te uvrijedila.
    Oprosti mi grijehe,i ne daj da mi ovo
    primanje tvoga tijela i krvi bude na
    osudu,prokletstvo i smrt,vec na
    blagoslov,spasenje i vjecni zivot.
    Daj,da te dostojno blagujem na
    uspomenu tvoje ljubavi,muke i
    smrti,a na spasenje moje duse.AMEN.
    moj spasitelj__________________________

  10. #320
    Senior Member nepoznatamrki avatar
    Datum registracije
    19.01.2007
    Poruke
    8.931

    Podrazumevano

    1 Gospode, ti si me kušao i poznaš me.
    2 Ti znaš kad sjednem i ustanem; ti razumiješ već izdaleka, što mislim.
    3 Hodanje moje, počivanje moje ti istražuješ, sve putove moje ti vidiš,
    4 Još mi nema riječi na jeziku, a ti je, Gospode, već poznaš točno.
    5 Straga i sprijeda ti me okružuješ i stavljaš na me ruku svoju.
    6 Odveć je čudno za me takvo znanje, odveć visoko; ne shvaćam ga nikada.
    7 Kamo da otidem od duha tvojega, kamo da utečem od lica tvojega?
    8 Da bih se uzdigao gore k nebu: "ti si tamo; da bih legao dolje u carstvu mrtvih; gle, tu si.
    9 Da bih uzeo sebi i krila zore i nastanio se na kraju mora,
    10 I tamo bi me pratila ruka tvoja, prihvatila bi me desnica tvoja.
    11 l da bih pomislio: "Jest, neka me zastre tmina, neka svjetlo oko mene postane noć",
    12 I tmina ne bila za te tamna, noć bi bila svijetla kao dan, tmina kao svjetlo.
    13 Jer si ti stvorio bubrege moje, satkao me u krilu matere moje.
    14 Zahvaljujem ti divno i čudesno ja sam stvoren; veoma su čudesna djela tvoja; duša moja to zna dobro.
    15 Postanje moje nije bilo skriveno od tebe; kad postadoh u tajnosti, otkan u dubinama zemaljskim,
    16 Oči me tvoje vidješe kao zametak bezličan; u knjizi su tvojoj zabilježeni svi dani, što su bili unaprijed određeni, kad ih još nije bilo ni jednoga.
    17 Ali za mene, o Bože, kako su teške pomisli tvoje, kako im je silan broj!
    18 Brojio sam ih, više ih je nego pijeska. Kad se probudim, još sam uvijek uza te.
    19 O, da hoćeš, Bože, ubiti bezbožnika, krvoloci odstupajte od mene!
    20 Oni puni varke govore o tebi; kao neprijatelji tvoji hvastaju se isprazno.
    21 Zar da ne mrzim na one, koji na te mrze, Gospode, i da ne prezirem one koji ustaju na te?
    22 Jest, smrtnom mržnjom mrzit ću na njih; oni su moji vlastiti neprijatelji.
    23 Istraži me, Bože, i upoznaj srce moje, ispitaj me i upoznaj pomisli moje!
    24 Vidi, jesam li na zlu putu, i vodi me na put vječnosti!

    (Psalam 139)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •