Đoković prvi izlazi na teren

Beograd - Teniseri Srbije danas kreću u pohod na mesto u Svetskoj grupi, a prvi poen za Dejvis kup tim domaćina u plej-of meču sa Australijom probaće da osvoji Novak Đoković i to protiv drugog reketa "kengura" Pitera Lučaka, odlučeno je juče žrebom u Areni. Nakon toga, gotovo 20.000 ljudi koji su kupili karte za najveći teniski spektakl na našim prostorima, uživaće u tenisu dvojice velikih boraca Janka Tipsarevića i lidera gostujućeg tima Lejtona Hjuita.


ĐOKOVIĆ: Teren "kritičan"



Dejvis kup tim Australije je zadovoljan dočekom, a jedina zamerka ovih dana bila je upućena na račun terena, koji i dan pre početka meča nije dovoljno dobar. Iako su gosti imali više zamerki na šljaku koja je još uvek "meka" i Novak Đoković je juče rekao da je teren "kritičan". Selektor srpske reprezentacije Bogdan Obradović rekao je da su njegovi igrači tokom treninga "čuvali teren", dodajući da "nije primetio da su to radili Australijanci".



- Nije važno ko kad igra. Spreman sam i fizički i psihički, ali imaću tremu jer igram pred 20.000 navijača i sasvim je sigurno da će postojati pritisak. Zbog rezultata koje sam imao ove godine od mene svi najviše očekuju. Podrška od saigrača i publike svakako će mnogo značiti.
Znam da će Lučak

dati sve od sebe da me što duže zadrži na terenu. Rano je pričati, sve će se videti na terenu - rekao je juče na konferenciji za novinare u Areni najbolji teniser Srbije Novak Đoković.
Piter Lučak je trenutno 91. tensier sveta, a sa Đokovićem nikada ranije nije igrao.
- Znam da nemam velike šanse u meču sa Đokovićem, ali moj cilj će biti da ga dobro izmorim i što duže zadržim na terenu - kaže Lučak.
Janko Tipsarević nema isti cilj kao njegov australijski kolega. Trenutno 53. teniser sveta bi danas u poslastici dana mogao da bude više nego dostojan protivnik bivšem najboljem reketu sveta. Njih dvojica su ove godine igrala dva puta, u Adelejdu je slavio Hjuit, a nešto kasnije u Indijen Velsu bolji je bio srpski teniser. Jedini problem Tipsareviću bi mogla da bude nedavna povreda.


FICDŽERALD: Srbija je favorit



Selektor Australije Džon Ficdžerald kaže da je Dejvis kup takmičenje u kojem se ne može predvideti konačan ishod, ali da Srbija ima prednost domaćeg terena i dobar tim.
- Srbija je favorit. Nama se dopada podređena uloga i verujem u svoju ekipu. Trenirali smo i teren nije najbolji, ali je isti za oba tima. To je pitanje kojim treba da se pozabavi glavni sudija. Svi igrači imaju svoje omiljene podloge. Pre šest godina gostovali smo u Brazilu i Hjuit je u tri seta pobedio tada najboljeg svetskog igrača na šljaci Gustava Kuertena - rekao je Ficdžerald.
Reprezentacija Australije je 28 puta osvajala "salataru", poslednji put 2003. Kenguri su u 107 godina dugoj istoriji Dejvis kupa samo jednom bili van Svetske grupe (1996).



- Rekao sam selektoru da neću zauzimati nekome mesto u timu ukoliko ne budem spreman. Šest dana treniram sa timom i nisam osetio nikakav bol. Spreman sam i sada mi je drago što ću igrati drugi meč, jer je mnogo lakše kada znate da već imate prednost od 1:0 - rekao je Tipsarević.
Problema sa povredom po dolasku u Beograd imao je i Lejton Hjuit, ali će uprkos svemu biti spreman za meč. Australijanci su juče bili raspoloženi, zadovoljni organizacijom, ali ne i nedovoljno pripremljenim terenom.
- Dobro sam, bila je to lakša povreda. Za mene je glavno pitanje terena, jer podloga nije onakva na kakvu smo navikli. Teren je opasan. Što se tiče Đokovića on je odličan igrač i verovatno očekuje da će dobiti sva tri meča. Mi smo puni samopouzdanja i mislim da smo u odličnoj formi - kaže Hjuit koji ima 28 pobeda u reprezentativnom dresu.
Drugog dana Dejvis kupa, od 14.45, igraće se dubl meč. Nenad Zimonjić i Novak Đoković suprotstaviće se Lejtonu Hjuitu i Polu Henliju.
- Svaki poen je dragocen. Cilj su tri poena, nebitno je kako ćemo doći do njih. Prednost je to što smo Novak i ja odigrali dva turnira zajedno. Nismo igrali na šljaci, ali se nadam da ćemo uz pomoć publike doći do treće pobede - kaže najbolji dubl igrač naše zemlje.
Poslednjeg dana, u nedelju, najbolji teniseri obe reprezentacije Hjuit i Đoković igraju prvi meč, a posle toga bi trebalo da "koplja ukrste" Janko Tipsarević i Piter Lučak. Selektor Bogdan Obradović je kao zlatnu rezervu izabrao Borisa Pašanskog, dok će svoju šansu u australijskom timu vrebati Kris Gučione. Inače, predsednik Teniskog saveza Srbije Slobodan Živojinović apelovao je na gledaoce da na vreme krenu u Arenu, jer će iz bezbednosnih razloga samo dva ulaza biti otvorena (Jug i Sever), a vrata hale biće zatvorena u 13.00 sati, kada bi trebalo da počne prvi meč. Lj. B.