Rezultati 1 do 5 od 5

Tema: Volter

  1. #1
    Senior Member Gabijela 83 avatar
    Datum registracije
    22.12.2007
    Lokacija
    STAN
    Poruke
    159

    Red face Volter

    Ukoliko Ste Ga Čitali Volela Bih Da Oslikate Svoj DoŽivljaj

  2. #2
    Senior Member nepoznatamrki avatar
    Datum registracije
    19.01.2007
    Poruke
    8.931

    Podrazumevano

    ne znam ..mislim da nisam citala! o cemu je pisao?
    i ujedno ti zelim dobrodoslicu...

  3. #3
    Senior Member Gabijela 83 avatar
    Datum registracije
    22.12.2007
    Lokacija
    STAN
    Poruke
    159

    Podrazumevano

    Hvala Na Lepoj Dobrodoslici. Volter Je Pisao O Svemu. U Prvi Mah Su Njegova Dela Prevodjena Na Sve Jezke, A Uskoro Je Isto Tako Bio Zabranjen. Jedan Od Najvecih Umova Svih Vremena.rodjen 1694-1778.
    Pod Imenom-fransoa-mari Arue.
    Ruska Kraljica Katarina Je Odkupila Sva Njegova Dela ,a Jedini Koji Je Video Sva Volterova Originalna Dela Je Bio PuŠkin.
    Ubrzo Nakon Toga Je Umro...
    Preporucujem Dela Kandid, Filozofski Recnik, Pripovedke...
    I Tvrdim Da Nikako Necete Ostati Ravnodusni..

  4. #4
    Senior Member nepoznatamrki avatar
    Datum registracije
    19.01.2007
    Poruke
    8.931

    Podrazumevano

    FRANSOA MARI ARUE VOLTER (Kandid)

    Dokazano je, govorio je Panglos, da ništa ne može biti drukčije nego što je. Jer, budući da je sve stvoreno sa izvesnom svrhom, sve mora neminovno imati najbolju svrhu. Imajte na umu da su nosevi stvaoreni da nose naočare, i zato mi imamo naočare. Noge su nam očevidno date da nose čakšire, i mi imamo čakšire. Kamenje je načinjeno da bude tesano i da se od njega prave zamkovi; zato gospodar ima vrlo lep zamak: najveći baron u oblasti treba da sedi u njalepšem stanu. I kako su svinje stvorene da se jedu, jedemo svinjetinu preko cele godine. Sledstveno, oni koji su tvrdili da je sve dobro rakli su glupost: trebalo je reći da je sve ne može biti bolje. (...) Martin dođe do zaključka da je čovek rođen da živi u nemirnim trzajima ili u dosadnoj obamrlosti. Kandid se s tim nije slagao, ali sam nije imao nikakvog mišljenja. Panglos je priznao da je uvek užasno patio; ali pošto je jedanput tvrdio da sve ide „da ne može bolje biti“, on je to tvrdio i dalje i dalje, a nije verovao ni reči. (...) Rad od nas odbija tri velika zla: dosadu, porok i bedu.(...) Radimo i nersapravljamo, reče Martin. Samo tako možemo učiniti život snošljivim. Celo se malo društvo složi sa ovom pohvalnom namerom. Svako poče raditi što ume i taj mali komad zemlje davao je veliki prinos. Kunigunda je, istina, bila veoma ružna, ali je izvrsno pekla kolače. Paketa je vezla; starica se brinula o rublju. Svi su redom bili od neke koristi, pa i sam brat Žirofle: on se izmetnu u vrlo dobrog stolara, pa postade čak i pošten čovek. Panglos bi ponekad rekao Kandidu: „Svi su događaji povezani jedan s drugim u ovom najboljem mogućem svetu. Jer, svakako, da vi niste bili isterani s nekoliko dobrih udaraca nogom odostrag iz jednog lepog zamka zbog ljubavi prema Kuningundi, da vas nije stavila na muke inkvizicija, da niste pešice prešli Ameriku, da niste dobro tresnuli barona mačem, da niste izgubili sve svoje ovnove iz lepe zemlje Eldorada, ne biste sad ovde jeli ušećereni kedrat i morske lešnike.“- Dobro je to rečeno, odgovori Kandid, ali ipak treba da obrađujemo svoj vrt.


    po stilu pisanja ovo sto procitah u prvi mah me podseca na Ivu.A i jako mi se dopada...

  5. #5
    Senior Member Gabijela 83 avatar
    Datum registracije
    22.12.2007
    Lokacija
    STAN
    Poruke
    159

    Podrazumevano

    mozda po nijansi moze da podseti, ali isto tako ako budes citala ,osetices i crte mnogih drugih... neprevazidjen zaista. Zbog sadrzaja svojih dela je bio zabranjen... uzivaj u citanju...

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •