Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Rezultati 11 do 20 od 21

Tema: Zdrav san...spavate li dovoljno?

  1. #11
    Senior Member Nela avatar
    Datum registracije
    05.03.2008
    Lokacija
    tu i tamo..
    Poruke
    12.452

    Podrazumevano

    Slabo kad spavam dovoljno...jer obicno lijezem kasno ,a radnim danima ustajem rano..
    Vikendom spavam ujutru duze,ali zato uvece lijezem prekasno...tako da nikad nije dovoljno..
    Jednostavno ne volim rano u krevet...iako nemam nikakvih obaveza ja onda pored kompa gubim vrijeme samo da ne legnem kad treba...
    A nekad i ako legnem ranije,ne mogu da zaspim..valjda navika..i onda se vrtim u krevtu i po par sati da bih zaspala...
    ............

  2. #12
    Senior Member caki_1 avatar
    Datum registracije
    24.05.2008
    Lokacija
    Skoplje
    Poruke
    630

    Podrazumevano

    sna nikad dovoljno skoro nikad nisam naspavan imam i situacija kad ne spavam i po dva dana al sta cu mora da se radi al kad nisam naspavan svi su mi krivi nervozan sam i jos po nesto
    MISLIM STA RECE

  3. #13
    Senior Member milkica_1 avatar
    Datum registracije
    07.07.2006
    Lokacija
    Bec-Wien
    Poruke
    7.144

    Podrazumevano

    spavam jako malo ali kvalitetno,dovoljno da budem u finkciji
    moj spasitelj__________________________

  4. #14
    Senior Member Nela avatar
    Datum registracije
    05.03.2008
    Lokacija
    tu i tamo..
    Poruke
    12.452

    Podrazumevano

    Med i mlijeko za nesanicu

    Šalica toplog mlijeka s medom idealan je recept protiv nesanice, ako ste još i gladni najbolje je pojesti namirnice bogate ugljikohidratima, kao što je integralni hljeb, pecivo, žitarice koje možete kombinirati s puretinom, tunom i jogurtom.

    Suprotno tome osobe koje pate od poremećaja spavanja bi iz posljednjeg dnevnog obroka, koliko je to moguće, trebale izbaciti zrele sireve - camembert, goudu, mozzarellu, parmezan i roquefort, jetru, sušenu, usoljenu, dimljenu ili konzerviranu ribu, kobasice, suho meso, kiseli kupus, konzervirane krastavce, masline, čokoladu i špinat. Spomenute namirnice sadrže tiramin, molekulu koja potiče oslobađanje norepinerfina, moždanog stimulansa koji nas održava budnima. Kafu i alkohol nije potrebno ni spominjati.

    Umjesto antidepresiva i pomoćnih sredstava za spavanje, promjena kombinacije hrane kod posljednjeg obroka utjecala bi pozitivno na kvalitetu sna. Bosiljak i kadulja, djeluju posve suprotno od većine drugih začina, imaju blago smirujuće djelovanje.

    Sad kad ovo znate liječite nesanicu prirodnim putem i ugodni vam snovi.

    Moram ovo isprobati...jer cesto se desi da ne mogu da zaspim..!
    ............

  5. #15
    Senior Member nezgodna avatar
    Datum registracije
    15.06.2008
    Poruke
    8.105

    Podrazumevano

    u zadnje vrijeme skoro da i nespavam,samo sto zaspim,probui me kasalj i onda se opet valjam po krevetu i mucim...
    Vjeruj u ono sto zelis i zapamti, izgubljeno je ono cega smo se odrekli. U
    zivotu pozeli samo jedno, da ne volis izgubljeno i ne izgubis voljeno!



  6. #16
    Banned
    Datum registracije
    15.01.2009
    Lokacija
    Ispod istog neba kao i ti...
    Poruke
    6.091

    Podrazumevano

    legnem svako juto u 3-4h ustanem u 10h i nikad nisam naspavana!
    ne mogu zaspati do kasno nece san na oci!

  7. #17
    Senior Member milkica_1 avatar
    Datum registracije
    07.07.2006
    Lokacija
    Bec-Wien
    Poruke
    7.144

    Podrazumevano

    spavam onoliko koliko mi to moj posao dozvoljava znaci nikada ista kolicina sna,nekada manje nekada duze
    moj spasitelj__________________________

  8. #18
    Senior Member Nela avatar
    Datum registracije
    05.03.2008
    Lokacija
    tu i tamo..
    Poruke
    12.452

    Podrazumevano

    Šest minutni san može poboljšati pamćenje


    Kratki drijemež može biti jednako dobar za poboljšanje funkcije pamćenja kao i dugi kvalitetni san, izvijestili su njemački znanstvenici.

    Znanstvenici su izvijestili da je sam proces padanja u san koristan za mozak dok je spavanje samo po sebi nuspojava.

    U časopisu New Scientist, Dr. Olaf Lahl sa Sveučilišta u Düsseldorfu, Njemačka, objavio je članak o studiji u kojem je rekao kako je istraživanje pokazalo da samo padanje u san ne samo da osvježava mozak nego poboljšava i pamćenje.

    Dr. Lahlov tim istraživao je kakve prepoznatljive učinke može imati kratki san ma funkcije pamćenja. Studiju su proveli na grupi studenata koja je bila zamoljena da zapamti grupu riječi a nakon toga su imali pauzu od 60 minuta prije testiranja zapamćenih riječi.

    Za vrijeme stanke dijelu studenata bio je dozvoljen drijemež od šest minuta dok je drugi dio studenata ostao budan. Na testiranju koje je uslijedilo pokazalo se da su studenti koji su drijemali pokazali puno bolje rezultate u odnosu na one koji su ostali budni.

    Studija dovodi u pitanje vrlo često prihvaćene teorije o tome kako mozak počinje obrađivati informacije tek 20 minuta nakon što zaspemo.

    Dr. Lahl predlaže mogućnost da mozak osobe koja je upravo pala u san započne obradu nakon samo minute i nastavlja se bez obzira koliko dugo spavamo. Drugim riječima možda je proces padanja u san važniji za pamćenje nego samo spavanje.

    “Prema našim saznanjima, ovo po prvi put pokazuje da vrlo kratko spavanje poboljšava pamćenje,” napisao je u svom članku Dr. Lahl.
    Međutim, ne slažu se svi s prijedlozima Dr. Lahla.

    Profesor Jim Horne sa Centra za istraživanje sna pri Loughborough Sveučilištu izjavio je kako je studija interesantna ali da on još uvijek nije uvjeren da taj efekt kratkog sna poboljšava pamćenje.

    “Sama ideja da se pamćenje može poboljšati snom od šest minuta je vrlo jedinstvena i potrebno je biti vrlo oprezan oko daljnjih izjava na tom području,” za BBC News report izjavio je profesor Jim Horne.

    “Postoje brojne činjenice koje pokazuju da procesi pamćenja u mozgu tijekom sna traju puno duže od šest minuta spavanja.”

    Ostali znanstvenici ispituju da li stare pretpostavke o snu treba preispitivati.

    “Spavanje od samo 10 minuta može smanjiti umor, iako većina teorija sna predlaže više kako bi se vidio stvarni utjecaj,” izjavio je Derk-Jan Dijk sa Sveučilišta Surrey, za časopis New Scientist u članku o njemačkom istraživanju. “Radi se o anomaliji – postoji odstupanje između koliko sna mi mislimo da trebamo i podataka.”

    Izvor: Düsseldorf Sveučilište, Njemačka

    Uglavnom bez obzira na istraživanje možda je najbolje spavati onoliko koliko sami osjećamo da nam je potrebno.
    ............

  9. #19
    Senior Member Djedja avatar
    Datum registracije
    09.02.2006
    Lokacija
    Bec
    Poruke
    12.215

    Podrazumevano

    prosle godine je bila emisija na TV u kojoj je bilo reci o popodnevnom spavanju od 15 min.
    od 12 do 16 h je coveku potrebno malo sna, kao sto gore pise, mali dremez kao osvezi i okrepi coveka
    "Život je ono sto ti se dešava dok ti praviš planove za život."... J.Lennon

  10. #20
    Senior Member
    Datum registracije
    03.12.2008
    Poruke
    359

    Podrazumevano

    znam da je nezdravo ,ali se ne pridrzavam na žalost ni jednog savjeta ...Spavam u više navrata u i neredovno..i tako već godinama

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •