Strana 5 od 15 PrvaPrva ... 34567 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 41 do 50 od 143

Tema: Ponos!

  1. #41
    Senior Member Nela avatar
    Datum registracije
    05.03.2008
    Lokacija
    tu i tamo..
    Poruke
    12.452

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od milkica_1 Pogledati poruku
    ja ga nemam,ponizno i strpljivo podnosim svaku nepravdu i pljuvanje
    Svako zna svoje..ali ja sam samo pred Bogom ponizna i ne pred kim vise...
    ............

  2. #42
    Senior Member milkica_1 avatar
    Datum registracije
    07.07.2006
    Lokacija
    Bec-Wien
    Poruke
    7.144

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Nela Pogledati poruku
    Svako zna svoje..ali ja sam samo pred Bogom ponizna i ne pred kim vise...
    pa to i jeste bit poniznosti draga moja,barem za mene,bez ljutnje
    moj spasitelj__________________________

  3. #43
    Senior Member Nela avatar
    Datum registracije
    05.03.2008
    Lokacija
    tu i tamo..
    Poruke
    12.452

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od milkica_1 Pogledati poruku
    pa to i jeste bit poniznosti draga moja,barem za mene,bez ljutnje
    ali milkic ako si ponizan pred Bogom ,ne znaci da moras biti i pred ljudima...
    Bog nas je stvorio i On je iznad nas i zasluzuje da mu budemo ponizni...a ljudi ...obicna bica ko i mi pa zasto bi bili ponizni pred njima...

    Samo pred Bogom padam na zemlju..a pred ljudima nikad...
    ............

  4. #44
    Senior Member nepoznatamrki avatar
    Datum registracije
    20.01.2007
    Poruke
    8.931

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Nela Pogledati poruku
    ali milkic ako si ponizan pred Bogom ,ne znaci da moras biti i pred ljudima...
    Bog nas je stvorio i On je iznad nas i zasluzuje da mu budemo ponizni...a ljudi ...obicna bica ko i mi pa zasto bi bili ponizni pred njima...

    Samo pred Bogom padam na zemlju..a pred ljudima nikad...
    Ne znam Nela kako je moguce biti ponizan pred Bogom a uzvisen ili ne biti ponizan pred ljudima? Ne mogu da se setim ni jednog primera da bi mogla biti ponizna Bogu a ne biti ponizna ljudima...

    Znam samo ako me ljudi i ponize Bog ce mi ponosno pruziti svoju ruku da se dignem...

  5. #45
    Veteran plavi avatar
    Datum registracije
    16.09.2004
    Poruke
    18.886

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od nepoznatamrki Pogledati poruku
    Ne znam Nela kako je moguce biti ponizan pred Bogom a uzvisen ili ne biti ponizan pred ljudima? Ne mogu da se setim ni jednog primera da bi mogla biti ponizna Bogu a ne biti ponizna ljudima...

    Znam samo ako me ljudi i ponize Bog ce mi ponosno pruziti svoju ruku da se dignem...
    Svi ste u neku ruku u pravu,znam da ce sada ovaj moj komentar izavati polemiku al` moram i ja da dam svoje misljenje..
    Sa Nelom se slazem u potpunosti,sto bih pred ljudima bio ponizan,i mica je na svoj nacin u pravu,samo jos nisam cuo da je nekome "Bog pruzio ruku da se digne"..svi mi sami postavlajmo kriterijume u zivotu sa kojim niti Bog niti bilo ko moze da utice...

    Velika je nesreća kad čovek ne zna šta hoće, a prava katastrofa kad ne zna šta
    može.


  6. #46
    Senior Member nepoznatamrki avatar
    Datum registracije
    20.01.2007
    Poruke
    8.931

    Podrazumevano

    Uh srce moje mnogo vode ce proteci dok ti spoznas kako Bog pruzi ruku..haha malo sam se zasmejala...ne mozes biti ponizan Bogu a ne biti ljudima to ti ide jedno s drugim..i Isusa su pljuvali,kudili i ponizavali pa ga danas slavi ceo Hriscanski rod...

    Svi mi u zivotu nosimo svoj Krst koji smo sami sebi odabrali a vera je ta,Bog u njoj i nasim srcima koji nas ponosno podigne..

    Ako mi postavljamo sami sebi kriterijume u zivotu ..zasto npr neb mogli roditi dete il otici sa ovogzemaljskog sveta po nasim uticajima?

  7. #47
    Veteran plavi avatar
    Datum registracije
    16.09.2004
    Poruke
    18.886

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od nepoznatamrki Pogledati poruku
    Uh srce moje mnogo vode ce proteci dok ti spoznas kako Bog pruzi ruku..haha malo sam se zasmejala...ne mozes biti ponizan Bogu a ne biti ljudima to ti ide jedno s drugim..i Isusa su pljuvali,kudili i ponizavali pa ga danas slavi ceo Hriscanski rod...

    Svi mi u zivotu nosimo svoj Krst koji smo sami sebi odabrali a vera je ta,Bog u njoj i nasim srcima koji nas ponosno podigne..

    Ako mi postavljamo sami sebi kriterijume u zivotu ..zasto npr neb mogli roditi dete il otici sa ovogzemaljskog sveta po nasim uticajima?
    Draga moja kolegice,
    znao sam da se neces sloziti sa mojim misljenjem al`bilo je reci o PONOSU a ne o veri,a da ce proteci mnogo vode to znam,znas sta je rekao jedan grcki filozof..u istoj reci ne mozes dva puta da se okupas...
    Nisi me bas dobro shvatila,mislim da si ovo izvukla iz konteksta kada smo pisali o ovoj temi i to cesto puta,znam da si po tom pitanju u pravu ...
    A sto se ponosa tice tu se ne slazemo...

    Velika je nesreća kad čovek ne zna šta hoće, a prava katastrofa kad ne zna šta
    može.


  8. #48
    Senior Member nepoznatamrki avatar
    Datum registracije
    20.01.2007
    Poruke
    8.931

    Podrazumevano

    Istinski ponizeni nikada ne gubi nadu u ljubav Bozju. Tako ponizan covjek, ako je mudar, moze hodati uzdignute glave, po primjeru Isusa blaga i ponizna srca, jer ga je Bog uzdigao. Zna da doista nije nista, i u dnu svoga ponizenja i klonulosti, s onu stranu obeshrabrenosti, opovrgavanja samoga sebe, kusnji po kojima ga je Bog slamao, spominje se da ga je, buduci da je ustrajao u povjerenju u milosrde, ljubav Oceva uvijek podizala. Cak ga ni njegova vlastita savršenost više ne zanima

  9. #49
    Senior Member nepoznatamrki avatar
    Datum registracije
    20.01.2007
    Poruke
    8.931

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od plavi Pogledati poruku
    Draga moja kolegice,
    znao sam da se neces sloziti sa mojim misljenjem al`bilo je reci o PONOSU a ne o veri,a da ce proteci mnogo vode to znam,znas sta je rekao jedan grcki filozof..u istoj reci ne mozes dva puta da se okupas...
    Nisi me bas dobro shvatila,mislim da si ovo izvukla iz konteksta kada smo pisali o ovoj temi i to cesto puta,znam da si po tom pitanju u pravu ...
    A sto se ponosa tice tu se ne slazemo...
    Ne slazemo se zato sto ne mozes biti ponizan Bogu a prema coveku ne:

    Cena koju mozemo platiti za ponos moze biti mnogo veca od propusta neke koristi ili dobitka. Postoji i drugi stepen ponosa koji je utkan u grcku rec hibris – OHOLOST, koja se definise kao preterani ponos ili samopouzdanje koje cesto rezultuje u odmazdi”.( Webster’s Ninth New Collegiate Dictionary ). Prema grrckom izucavaocu Vilijamu Barkliju, oholost je ponos pomesan sa svireposcu…. Arogantni prkos koji cini da neko gazi po svojim bliznjima”.

    Da, ponosna osoba je spremna na oholost, tj da bude bezobrazna, da izazove ponizenje drugih. Ona uziva da povredjuje druge na hladan i bezosecajan nacin, i da se zatim nasladjuje kad je osobi neprijatno i kada je osramocena.

    Ali, podrivanje, tj unistavanje necijeg samopostovanja jeste mac sa dve ostrice. Ono dovodi do gubitka prijatelja i , vise nego verovatno, do stvaranja neprijatelja.

    Kako bi uopste bilo koji hriscanin mogao da pokazuje tako stetan ponos, buduci da mu je njegov ucitelj Isus zapovedio da “ voli bliznjeg svoga kao samog sebe” To je naprosto suprotno svemu sto predstavljaju Bog i Hrist.

    S tim u vezi, Berkli iznosi ozbiljnio zapazanje : Oholost je ponos koji uzrokuje d acovek prkosi Bogu.”

    Ponos je taj koji kaze: “Nema Boga”. (Psalam 14:1) Ili kao sto je izrazeno u Psalmu 10:4 “Bezdusnik u besu svome kaze: “Ne istrazuje Bog! Nema Boga. To su sve misli njegove.” Takav ponos, odnosno nadmenost otudjuje osobu ne samo od ljudi vec i od Boga.

    Ponos moze poprimiti mnoga lica – ponos koji potice od nacionalizma, rasizma, klasnih i drustvenih razlika, od obrazovanja, bogatstva, ugleda i moci.

    Ponos moze lako obuzeti i nagrizati neciju licnost…

    Mnoge osobe izgleda da su ponizne u ophodjenju sa pretpostavljenima ili cak sa onima koji su im ravni. Ali, sta ako naizgled ponizna osoba dobije neki ugledan polozaj? Ona odjednom postaje despot koji unesrecuje zivote navodno podredjenih….

    Ponos moze uciniti osobu grubom i neosetljivom, nepopustljivom, nemilosrdnom…. dok je poniznost moze uciniti dobrom.

    Ljudi su zbog ponosa kadri ciniti mnoge lose i zle stvari .
    Ljudi su sposobni ciniti zlo da bi sacuvali svoju vlastitu iluzornost i samopostovanje po svaku cenu. Iz straha da se suoce sa istinom, nekima je lakse da stalno cine zle stvari ne bi li time zastitili svoju svest.


    A spojiti ljubaznost sa ponosom pravo je majstorstvo...




  10. #50
    Senior Member nepoznatamrki avatar
    Datum registracije
    20.01.2007
    Poruke
    8.931

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od plavi Pogledati poruku
    Draga moja kolegice,
    znao sam da se neces sloziti sa mojim misljenjem al`bilo je reci o PONOSU a ne o veri,a da ce proteci mnogo vode to znam,znas sta je rekao jedan grcki filozof..u istoj reci ne mozes dva puta da se okupas...
    Nisi me bas dobro shvatila,mislim da si ovo izvukla iz konteksta kada smo pisali o ovoj temi i to cesto puta,znam da si po tom pitanju u pravu ...
    A sto se ponosa tice tu se ne slazemo...
    Kolega meni uopste nije bitno da sam u pravu i ko je uopste u pravu samo sam misljenja kao sto rekoh par puta..nemoguce je poniziti se pred Bogom a ne poniziti se pred ljudima jer to ide jedno s drugim,normalno da svi mi posedujemo dozu ponosa,kad bolje razmislim taj ponos se moze podeliti u vise vrsta ponos kao radost,kao tvrdoglavost,kao bezobrazluk ili kao oholost...ja sam npr tip osobe koja neb molila nekoga za nesto(osim Boga) ako vec neko ne vidi sta i kako treba eto i to je vrsta ponosa,ponosna sam npr na ljude oko mene na dobra dela ljudska to bi mi dosao ponos kao radost srcu trece uopste mi nebi znacilo da me neko pljuje i ponizava na svoj nacin niti bi mu to uskracivala na neki nacin...jer ipak znam ko sam sta sam i koliko mogu a to trece dolazi kroz veru...
    Izmenio/la nepoznatamrki; 15.02.2009 u 16:08.

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •