Jedini sam u svojoj generaciji bio radikalan i hrabar da pevam mladima. U diskoteci koju ja punim Miroslav Ilić, Marinko Rokvić i Miloš Bojanić nemaju prolaz



Folker Milojko Mile Kitić (57) održaće 7. maja veliki solistički koncert u „Beogradskoj areni". Jedan od najpopularnijih srpskih pjevača, koji će na rođendan svoje supruge Marte Savić probati da ponovi uspjeh svojih kolega Miroslava Ilića i Ace Lukasa pred, kako se nada, 20.000 ljudi, predstaviće aktuelni CD „Šankeru", ali i brojne hitove koji su obilježili njegovu karijeru.

U intervjuu za Press Kitić je rekao da koncert u „Areni" neće biti samo kruna njegovog uspjeha, već i dokaz mnogima da su za njega „druga liga".

- O „Areni" mnogi mogu samo da sanjaju, a ja ću 7. maja tamo održati spektakl za pamćenje. Dokazaću da imam najverniju publiku na svetu, a ljubomorni psi neka i dalje laju. Onima koji sumnjaju poručujem da obavezno dođu na koncert i sami zaključe zašto ovoliko trajem. Sigurno sam jedan od najtiražnijih pevača na našim prostorima i bez sumnje jedan od onih koji ima najposećenije nastupe u Evropi. Uspeh sam postigao isključivo zahvaljujući tome što imam pošten odnos prema poslu. Meni ne treba reklama jer ništa ne može da zameni to što se ja, i u ovim godinama, ne štedim i pevam po četiri-pet sati u cugu. Odavno sam stekao ime i iza mene stoje 30 albuma i puno hitova.

Posle pravih narodnih pesama snimili ste neke koje su okarakterisane kao kič. Odakle takav obrt?

- Jedini sam bio u svojoj generaciji radikalan i hrabar. Posle raspada „Južnog vetra", koji je imao svoju muziku, seo sam i razmislio šta da radim. Okrenuo sam se muzici koja nema veze s narodnom muzikom koja je postala vremenom neinteresantna. Prvo sam napravio „Kraljicu trotoara", pa onda „Plavu ciganku", „Šampanjac" i na kraju ovo sa Đoganijem. To je bio mač sa dve oštrice, rizik. Međutim, narod je prihvatio moje nove korake u muzici.

Znači li to da srpska omladina traži kič?

- Nisam to rekao, ali ukus današnje omladine je definitivno drugačiji u odnosu na onaj koji je imala danas srednja generacija u njihovim godinama. Sada omladina voli drugačiji ritam, mnogo dinamičnije i brže ritmove.

Zasto su nekada izuzetno tiražni pevači danas u zapećku?

- Sve se menja. Uzeću kao primer Anu Bekutu, koja ima izuzetan glas, a nema posla. Ljudi neke srednje generacije koji nju rado slušaju ne izlaze, ne kupuju diskove i ne idu na koncerte. Ti neki pevači nisu napravili kompromis kao što sam ja. Okrenuo sam se mladima i prilagodio im muziku. Na mojoj novoj ploči ima toliko noviteta koji će iznenaditi mnoge, ali ja svesno unosim promene jer želim da radim. U diskoteci u Beču u kojoj pevam, a koja prima 3.000 ljudi, čak 2.000 su mlađi od 20 godina. U takvoj diskoteci sjajni pevači Miroslav Ilić, Marinko Rokvić i Miloš Bojanić nemaju prolaz jer pevaju neku drugu muziku.

Koji pevači danas najviše nastupaju i najbolje zarađuju?

- Halid Bešlić i ja smo u Evropi najposećeniji od narodnih pevača. Dosta su uspešni i mlađi pevači poput Ace Pejovića, zvezda „Granda" i Šaka Polumente. Posećenost je najbolji reper za uspeh, i to je evidentna stvar, dok se, kad je novac u pitanju, ispredaju prazne priče i mnogi pričaju o basnoslovnim honorarima koje nikada u životu nisu dobili.

U čemu je tajna vaše dobre kondicije i fizičkog izgleda, kojim ne mogu da se podiče ni duplo mlađi muškarci?

- Verovatno je genetika u pitanju jer je moja majka, koja ima 80 godina, izuzetno vitalna. Pored toga, bavim se sportom, svakodnevno po tri sata igram tenis, a ranije sam aktivno igrao fudbal i puno plivao. Dobro se osećam iako imam puno godina.


Marta i ja imamo divan brak


Mile Kitić s puno poštovanja priča o braku i karijeri svoje supruge Marte Savić i demantuje tvrdnje nekih medija da su već dugo na ivici razvoda:

- Marta je pevala onoliko koliko je htela, a prestala je kada je shvatila da je postigla svoj maksimum. Ona ima danas 40 godina i shvatila je da joj više nije mesto u kafani. Svaku njenu odluku ću podržati. Najveći sukobi s Martom su oko naše ćerke Elene (10), prema kojoj sam izuzetno popustljiv. Međutim, mi imamo divan brak u kome je, naravno, kao i u svakom drugom bilo trzavica, od kojih su dve bile veće, ali se nikada nismo razvodili. Te afere su izmišljene.