Dino Merlin (Edin Dervišhalidović rođen 12. septembra 1962, Sarajevo) je bosanskohercegovački izvođač rock, etno popa i zabavne muzike.



Dino Merlin je, uz Kemala Montena, najznačajniji bosanskohercegovački kantautor, te važan domaći kompozitor i izvođač pjesama rock, etno popa i zabavne muzike sa folklornim elementima.

Edin Dervišhalidović ili "Dino Merlin", što je njegovo scensko ime, rođen je 12. septembra 1962. godine u Sarajevu, gdje provodi djetinjstvo i gdje se školuje. 1983. godine Dino osniva muzičku grupu "Merlin" za koju piše tekstove i muziku, i gdje pjeva, čime postaje jedan od najmarkantnijih frontmena na području bivše Jugoslavije.

Svoju solo karijeru Dervišhalidović započinje 1991. godine pod scenskim imenom "Dino Merlin". Tekstovi za masovnu publiku, proizašli iz ličnog iskustva, jedan su od glavnih razloga koji mu omogućuje da na bosanskoj i regionalnoj muzičkoj sceni slovi za jednog od najvećih autora. Sve češće Dino upotrebljava instrumente orijentalne, etno muzike, usklađene sa novim zvucima elektronske muzike. Odličan primjer za to je pjesma "Sam" sa njegovog pretposljednjeg albuma "Sredinom".

Od 1991. do danas, snimio je nekoliko albuma, od kojih je nekoliko kompilacija i koncertni. Pri tome je album "Sredinom" (2000) bio jedan od najprodavanijih, ako ne i najprodavaniji album na području čitave Jugoistočne Evrope u posljednjih deset godina.

Po izlasku albuma "Sredinom", Dino organizuje koncert u Sarajevu na koji dolazi više od 80.000 ljubitelja njegove muzike. Na svoju dugu listu uspjeha, dodaje i dva učešća za nacionalnim izborima za Pjesmu Evrovizije. 1999. godine Dino Merlin odnosi i pobjedu, te predstavlja Bosnu i Hercegovini na eurovizijskom finalu u Jerusalemu, osvajivši visoko šesto mjesto, koje je dosad naš drugi najbolji plasman na ovom takmičenju. Sa uspjehom učestvuje i na nekoliko međunarodnih festivala (Danska, Turska, itd.). On je i autor prve bosansko-hercegovačke himne "Jedna i jedina".

Nagrade

"Davorin 2005"
Najbolja muzička produkcija albuma ("Burek")
Najuspješnija internacionalna muzička saradnja (Dino Merlin i Nina Badrić, pjesma ”Ti si mene”)
Pop pjesma godine (Dino Merlin i Željko Joksimović, pjesma "Supermen")
Pop izvođač godine
Pop album godine ("Burek")
Album godine ("Burek")
Nagrada za "Koncertni projekt godine" za Koševski spektakl održan 31. jula 2005. u Sarajevu

Diskografija

Sa grupom "Merlin"

1985 "Kokuzna vremena"
1986 "Teško meni sa tobom (A još teže bez tebe)"
1987 "Merlin"
1989 "Nešto lijepo treba da se desi"
1990 "Peta strana svijeta"

Solo albumi

1993 "Moja bogda sna"
1995 "Fotografija"
2000 "Sredinom"
2004 "Burek"
2008 "Ispočetka"

Live albumi

1999 "Vječna vatra"
2005 "Live Koševo 2004"

Kompilacije

1995 "Balade"
1995 "Najljepše pjesme"
1996 "Rest of the best"