Rezultati 1 do 5 od 5

Tema: Crvena Zvezda - 60 godina sa nama

  1. #1
    Senior Member vrapche avatar
    Datum registracije
    23.12.2004
    Poruke
    3.341

    Podrazumevano Crvena Zvezda - 60 godina sa nama

    Šest decenija Crvene zvezde
    Prvu utakmicu, 4. marta 1945. godine, odigrali fudbaleri protiv ekipe Prvog bataljona Druge proleterske brigade, èiji su navijaèi svaki gol proslavljali pucanjem iz automatskog oružja i izrešetali veæ ošteæenu krovnu konstrukciju zapadne tribine

    Na današnji dan, pre ravno šest decenija, osnovano je Sportsko društvo Crvena zvezda. Crveno-bele su osnovali omladinci, èlanovi Ujedinjenog saveza antifašistièke omladine Srbije i u duhu vremena nazvali je Omladinsko-fiskulturno društvo. Pokretaèi akcije za osnivanje SD Crvena zvezda bili su Zoran Žujoviæ, Slobodan Æosiæ, Ljubiša Sekuliæ i Dušan Bogdanoviæ, a meðu osnivaèima nalazili su se i Nebojša Popoviæ, Mira Petroviæ, Svetozar Gligoriæ i Milovan Æiriæ.

    Prvo rukovodstvo Zvezde radilo je u sastavu: predsednik Ðorðe Paljiæ, potpredsednici Zoran Žujoviæ i Slobodan Æosiæ, sekretar Ljubiša Sekuliæ, ekonom Predrag Ðajiæ, a voða fudbalske sekcije bio je Kosta Tomaševiæ. Osnivaèi su dugo veæali o imenu društva. Postoje razne verzije tog èina, ali se veæina slaže da su "kumovi" bili Slobodan Æosiæ (kasnije legendarni generalni sekretar fudbalskog kluba) i Zoran Žujoviæ. Æosiæ je predlagao ime Zvezda, a Žujoviæ je spontano dodao: "Ako je Zvezda, neka bude crvena".



    Najbolji Marko i Jasna

    Pod sloganom "Naših šezdeset godina" biæe proglašeni najbolji sportisti i klubovi u svim kategorijama u 2004. godini. Najbolji sportski par za minulu godinu je odavno veæ poznat. Dakle, to je naš najbolji strelac Jasna Šekariæ (srebrna medalja na Olimpijskim igrama u Atini) i fudbaler Marko Panteliæ ("dupla kruna"). Ljubitelji crveno-belih posebno æe biti oduševljeni Enciklopedijom kluba koja na 322 strane, sa 1.200 fotografija i 4.800 imena, ispisuje slavnu istoriju našeg giganta.





    Nezvanièno, u davanju imena uèestvovao je i tadašnji politièki moænik Slobodan Peneziæ Krcun, kome se èak pripisuje da je dao i predlog za osnivanje sportskog društva. S obzirom na položaj i uticaj koji je Peneziæ imao u strukturama titoistièke vlasti, sve ove prièe ostale su u sferi nagaðanja i nikada nisu dobile zvaniènu potvrdu.

    Fudbaleri su se prvi okupili i odigrali prvu utakmicu u Beogradu posle osloboðenja. Protivnik je bio tim Prvog bataljona Druge proleterske brigade. Ovaj tim je, u stvari, preteèa prvog sportskog društva u Beogradu, pošto je odmah po osnivanju dobilo na poklon dve lopte, koje su èlanovi predratnih klubova Obiliæ i Slavija èuvali u ratnim danima. Prvi ekonom Predrag Ðajiæ jedva je sakupio deset dresova iste boje. Najveæu radost izazvala je vest da je Zvezdi dodeljen bivši stadion predratnog kluba Jugoslavija na Topèiderskom brdu.

    Tradicija je poèela prvom zvaniènom utakmicom koja je odigrana 4. marta 1945. godine protiv Prvog bataljona Druge brigade KNOJ-a, a koja je završena rezultatom 3:2 (2:0). Kuriozitet ovog uzbudljivog fudbalskog susreta je da su borci golove svog tima (Prvog bataljona Druge brigade KNOJ) pozdravljali pucnjavom iz pušaka, pa su tako izrešetali veæ ošteæenu krovnu konstrukciju zapadne tribine.

    Iz godine u godinu Zvezda je napredovala krupnim koracima, a danas æe u novoizgraðenom Medija centru na "Marakani" proslaviti 60. roðendan.
    G. B.

  2. #2
    Senior Member vrapche avatar
    Datum registracije
    23.12.2004
    Poruke
    3.341

    Podrazumevano

    Dobro znaj da uvek tu sam ja
    dobro znaj da necu nikada
    da te ostavim, da te zaboravim
    dobro znaj da uvek tu sam ja

    Zvezdo znaj da ludo volim te,
    ja ne mogu dana bez tebe
    srce svoje sam spreman da ti dam
    sto za tebe ludo udara

    I te noci kada izdahnem,
    zadnje pivo za tebe popijem,
    i na nebu tom na koje idem ja,
    sija moja Zvezda Crvena

  3. #3
    Senior Member icecream avatar
    Datum registracije
    16.01.2005
    Lokacija
    BeOgRaD ... ´´´MiRiJeVo```
    Poruke
    612

    Podrazumevano

    ¤…´oLja`…¤

  4. #4
    Senior Member YUGO_BOY avatar
    Datum registracije
    07.01.2005
    Lokacija
    Berlin (Turski grad)
    Poruke
    103

    Podrazumevano

    Srecan rodjendan svim zvezdasima!!!!!!!!!

    Danas je i nama rodjendan posto se i zvezda onda "rodila"!!!!!!!!!!
    Zvezda je moj zivot!

  5. #5
    Senior Member vrapche avatar
    Datum registracije
    23.12.2004
    Poruke
    3.341

    Podrazumevano

    'CRVENO-BELI' SLAVILI 61. ROÐENDAN


    Nikola Žigiæ i Jasna Šekariæ proglašeni su za najbolje sportiste Sportskog društva Crvena zvezda u 2005. godini. Streljaèki klub je imenovan za najbolji u crveno-beloj porodici, a povodom 61. roðendana uglednog Sportskog društva dodeljene su nagrade i ostalim uspešnim takmièerima u prethodnih 12 meseci.


    'Ovo je veliko priznaje u mojoj karijeri i peèat koji svedoèi o mom kvalitetu. Hvala svima koji su verovali u mene' istakao je Žigiæ.

    'Ova nagrada me dodatno motiviše na tekuæem Evropskom prvenstvu, ali i obavezuje da osvojim još jednu medalju' poruèila je Jasna iz Moskve.

    Priznanje za najboljeg trenera dobio je Miša Antonijeviæ [dizanje tegova], najbolji juniorski klub je teniski, najbolja juniorka Sanja Hanušiæ [odbojka], najbolji junior Milan Milenkoviæ [atletika], najbolji kadetski klub je veslaèki [èetverac], najbolja kadetkinja Aleksandra Jevremoviæ [maèevanje], najbolji kadet Petar Nenadiæ [rukomet], najbolji pionirski klub je vaterpolo, najbolja pionirka Jelena Bokaloviæ [atletika], najbolji pionir Andrija Kociæ [džudo], najbolji mladi trener je Zoran Mijalkovski [vaterpolo], dok je nagradu za životno delo dobio Toma Miliæeviæ [fudbal], a specijalno priznanje za postignute rezultate Boris Pašanski [tenis]. Po prvi put u tradicionalnom izboru Sportskog društva Crvena zvezda imenovana je i medijska liènost godine, a to je glavni i odgovorni urednik 'Sportskog žurnala' Miodrag Simeunoviæ.

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •