Šaban Šaulić, pjevač narodne muzike, koji iskušenjima na estradi odolijeva već četiri decenije, kaže da sada nema mnogo talentovanih pjevača tog muzičkog pravca.



Kralj narodne muzike, kako su Šaulića nazvali obožavaoci i mediji, ističe da i danas mnogo uči o muzici i dodaje da će se, dok je živ, truditi da na scenu donese nešto novo. Ovaj pjevač mnogobrojnih najljepših narodnih kompozicija kaže da se dosadašnji trud i unošenje novina isplatilo.

Za "Nezavisne" govori o četiri decenije estradnog rada, te aktuelnim prilikama na estradi u Srbiji, ali otkriva i da će publiku uskoro obradovati duetom sa kćerkom Ildom, takođe pjevačicom narodne muzike.

NN: Na estradi ste četiri decenije. Postoji li recept za tako dugotrajan uspjeh?

ŠAULIĆ: Meni se čini da je teže opstati nego uspeti. Video sam mnoge kolege koje su dolazile na scenu, bile popularne, ali nakon godinu, dve ili tri, "propadale". Nimalo nije lak ovaj posao, iziskuje mnogo odricanja. Sve je uredu i nekako se izdrži kad je pesma u pitanju, to me nosi. Međutim, putovanje "ubija", ali sve se to trpi i zaboravi kada se dođe do pesme.

NN: Da li ste na početku Vaše karijere imali intuiciju da ćete na estradi opstati decenijama?

ŠAULIĆ: Kada sam počinjao, morao sam nečeg da se odreknem. Bio sam izuzetno talentovan za fudbal. E, onda, kada sam počeo da pevam, nešto je moralo da ode, tako da je tom prilikom otišao fudbal. I, onda sam, gradio svoju karijeru, gradio pevanje, donosio nešto novo na estradu. Čini mi se, dok sam živ, da ću se uvek učiti i gledati da nešto novo donesem. Na moju sreću, tako je i bilo u mojoj karijeri i sigurno je da se isplatio taj mukotrpni rad i donošenje novotarija.

NN: Prvi album Vam je izašao davne 1970. godine. Kojim smijernicama moraju da budu vođeni pjevači koji žele da im karijera traje koliko i Vaša?

ŠAULIĆ: Danas se sluša nova vrsta muzike, koja ne liči na narodnu, a i nema baš toliko talentovanih pevača. Čast izuzecima, ima ih nekoliko, ali vrlo malo. Treba se davati toj muzici, koja je naša, koja se zove narodna, a ne ova, koju ne znam ni kako da krstim, kako da joj dam ime, a sadrži najmanje narodnjačkog.

Bojim se da neko ko se bavi ovim poslom, a pri tome ne zna da peva dobro narodnjački, neće moći mnogo da traje. A, onaj, ko je talentovan i ko zna, vrlo je važno da se posveti narodnoj muzici. I Makedonija, i Bosna i Sandžak imaju divnu muziku, a ako to novi pevači ne znaju i ne shvate da trebaju da neguju takav, pravi narodnjački stil, onda nemaju šta da traže. Sad, neko ima manje sreće, neko više. Bojim se da ovim stilom i ovim pevanjem, a mogu slobodno da kažem u 90 odsto slučajeva i neumećem u narodnoj muzici, neće imati šta da traže. Opet kažem, čast izuzecima, koji znaju, ali bi trebalo da povedu računa i o izboru pesama.

NN: Kada smo kod novih pjevača, recite mi da li Vam se dopada interpretacija Darka Lazića Vaše numere "Kraljica srca mog"?

ŠAULIĆ: Momak je perspektivan, ja sam otprilike u tim godinama počinjao karijeru. Vidi se da je dečko talentovan, da ume da peva. Ako ostane pri lepom pevanju, mislim da će imati veoma visok rejting u narodnoj muzici.

Izvor

Nezavisne novine