Sloveniju će predstavljati Ansambl Roka Zlindre i Kalamari sa pesmom „Narodno-zabavni rok”, a Makedoniju Đoko Taneski sa pesmom „Snažan sam”, dok je Bosna i Hercegovina još početkom godine odlučili da je predstavlja Vukašin Brajić, pobednik prvog serijala „Operacije trijumf”. Hrvati biraju pobednika na Dori u Opatiji 5. i 6. marta

Đoko Taneski Slovenci i Makedonci proteklog vikenda izabrali su svoje predstavnike za takmičenje „Pesma Evrovizije”, koje će se održati od 25. do 29. maja u Oslu, u Norveškoj.

Nekadašnju najseverniju republiku velike Jugoslavije predstavljaće Ansambl Roka Zlindre i Kalamari. Boje Makedonije braniće pop-rok pevač Đoko Taneski .

Pesmom „Narodno-zabavni rok” i etno-stajlingom slovenačka grupa osvojila je najveći broj glasova televizijskih gledalaca. U subotu uveče, čak 15.907 fanova je poslalo glas baš za njih, dok je drugoplasirana Nina Pušlar imala samo 3.507 glasova.

Radio-televizija Slovenije, koja je organizovala takmičenje, odlučila je da konačnu odluku prepusti samim gledaocima i pobednik je bio odlučen samo na osnovu glasova publike. Sve pesme iz Slovenije moraju biti na slovenačkom jeziku što je, kako prenose slovenački mediji i kako piše na zvaničnom sajtu „Evrosonga”, u cilju promocije slovenačke kulture i jezika.

Iste večeri u Skoplju je određen predstavnik Makedonije. Metoda glasanja u ovoj zemlji je bila kombinacija glasova publike i stručnog žirija. Tako je Đoko Taneski, iako je imao isti broj poena – 22 kao i drugoplasirani Vlatko Ilinevski, potvrdio kartu za Oslo zahvaljujući „dvanaestici” koju je dobio od žirija i desetki od gledalaca. Njegova pesma „Jas ja imam silata” – „Snažan sam” pretekla je ostalih 13 učesnika finala. Đoko Taneski je pop-rok pevač rođen 2. marta 1977. godine, a pesma koju izvodi je u njegovom prepoznatljivom fazonu – jaka, sa bogatim zvukom gitara, dok tekst govori o snazi koju mladić mora da pokaže u bolu nastalom, naravno, zbog neke devojke.

Na slovenačkom finalu specijalni gost je bio Aleksandar Ribak, još uvek aktuelni pobednik „Evrosonga” 2009.

Od nekadašnjih republika velike Jugoslavije Bosna i Hercegovina je prva odlukom stručne komisije odlučila da će je predstavljati Vukašin Brajić, pobednik prvog serijala „Operacije trijumf”. Pesmu „Munja i grom” koju će Vukašin pevati napisao je Edin – Dino Šaran. Pobednik „Operacije trijumf” tako se našao direktno u evropskom finalu, za razliku od 2009. kada je sa kolegama iz televizijskog rijaliti progaram, tačnije sa „OT bendom”, pokušao da izbori najbolji plasman na srpskom nacionalom izboru. Pesmom „Blagoslov za kraj”osvojili su drugo mesto.

U Hrvatskoj u toku su još pripreme za 18. po redu Doru na kojoj će se između 16 finalista odabrati predstavnik za 55. po redu „Pesmu Evrovizije”. Izbor će se kao i prethodnih godina održati u Kristalnoj dvorani „Kvarner” u Opatiji a program će voditi tamošnja poznata lica Nevena Rendeli i Mirko Fodor.

Od svih nekadašnjih republika iz bivše Jugoslavije, jedino će Crna Gora izostati sa evrovizijskog takmičenja zbog ekonomske krize. Slično kao Crnogorci, razmišljali su i Česi i Mađari koji ove godine neće slati svoju pesmu u Oslo.