Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 21

Tema: Zdrav san...spavate li dovoljno?

  1. #1
    Senior Member Djedja avatar
    Datum registracije
    09.02.2006
    Lokacija
    Bec
    Poruke
    12.215

    Podrazumevano Zdrav san...spavate li dovoljno?

    Koliko sati spavate u proseku? Spavate li dovoljno?

    20 saveta za odlican san

    1. Izbjegavajte čaj ili kavu navečer.

    2. Prestanite pušiti – nikotin je stimulant i zbog toga vam može otežavati spavanje i san.

    3. Idite spavati u isto vrijeme svaku večer da vam uđe u rutinu.

    4. Krevet koristite samo za spavanje i sex.

    5. Postavite regulator jačine svjetla, i prigušujte svjetlo kroz večer prije nego idete spavati, da bi oponašali promjenu dnevnog svjetla u noć.

    6. Izbjegavajte vježbanje navečer – vježbajte ranije u toku dana kako bi pridonijeli mirnom snu.

    7. Probajte ponavljati nekoliko puta izjave kao što su: “Ostavljam dan i radujem se mirnom i spokojnom snu” dok se spremate za spavanje.

    8. Ako ni nakon nekog vremena ne možete zaspati, ustanite, ostavite prigušeno svjetlo i radite nešto dosadno dok vam se ne počne spavati.

    9. Alkohol vam može pomoći da zaspite, ali je veća vjerojatnost da ćete se buditi po noći zbog žeđi ili potrebe da odete na WC.

    10. Probajte opušteno disati: dišite polako i duboko koncentrirajući se više na abdomen nego na prsa.

    11. Testirajte se na alergije, osobito ako se budite usred noći žudeći za određenom hranom.

    12. Izbjegavajte plaćanje računa i slične poslove prije spavanja.

    13. Probajte biljne čajeve – kamilica, lavanda ili biljni dodatak majčine trave ili grozničnice.

    14. Nakapajte par kapi eteričnog ulja lavande i kadulje na jastuk i udišite njihove umirujuće pare dok spavate.

    15. Isprobajte cvjetne lijekove – postoji mnogo različitih vrsta. Oni vam mogu pomoći ovisno o problemima sa snom koje imate, pa je najbolje da pitate za savjet.

    16. Lagano masirajte čelo u području na pola puta između obrva i ruba kose, ako ste budni zbog stresa.

    17. Uzimajte dodatke – magnezij i kalcij vam mogu pomoći.

    18. Ako imate nalete vrućine, iskušajte prirodne lijekove za vaš endokrini sustav.

    19. Mnogi alternativni i komplementarni terapeuti uspješno rješavaju probleme ljudi koji ne mogu spavati. Kontaktirajte ga i pitajte da li je imao sličnih iskustava na tom polju.

    20. Problemi sa spavanjem mogu biti znak postojećeg medicinskog problema (na primjer problemi sa štitnjačom ili depresija), pa provjerite svoje zdravlje kod doktora.
    "Život je ono sto ti se dešava dok ti praviš planove za život."... J.Lennon

  2. #2
    Senior Member nepoznatamrki avatar
    Datum registracije
    20.01.2007
    Poruke
    8.931

    Podrazumevano

    Ja spavam neredovno i neodredjeno..vikendom predugo,inace premalo..nedeljom ne mogu da zaspim kad prelazim iz druge smene u prvu i pogotovo ako sam nedeljom duze spavala...al inace ako mi se prispi u toku dana ne treba mi ni krevet ni nista mogu i za stolom kao alkoholicarka..,sto se tice tih opustajucih cajeva i drugih napitaka nista mi ne deluje mogu popit red-bul i potom odmah zaspati a mogu popit u kamilicu i vrtit se 3 h u krevetu..

    Najdrazi mi je petak tad nije vazno kad cu leci jer ne moram na posao sutradan onda sam zbog toga radosna kao dete,ja jednostavno volim da lezem kad hocu i najbolje se osecam ako me nista ne budi pa makar to bilo i u 6 h al vazno da se sama probudim..

    Dal imate osecaj ako spavate dugo da ste propustili nesto vazno i dal mislite da je previse spavanja gubljenje dragocenog vremena???

  3. #3
    Senior Member Djedja avatar
    Datum registracije
    09.02.2006
    Lokacija
    Bec
    Poruke
    12.215

    Podrazumevano

    ja ne spavam dovoljno a trebala bih barem 6 sati da spavam i uvek kazem sebi da moram ranije u krevet i opet se ne drzim toga
    "Život je ono sto ti se dešava dok ti praviš planove za život."... J.Lennon

  4. #4
    Senior Member jelena_yu_cafe avatar
    Datum registracije
    10.03.2008
    Poruke
    5.394

    Podrazumevano

    e malo spavam i to bas malo ali takvo mi tempo zivota ,a sad bas ovih dana sam napunila baterije i naspavala sam se za celu godinu hahahah i super se odecam

  5. #5
    Senior Member Djedja avatar
    Datum registracije
    09.02.2006
    Lokacija
    Bec
    Poruke
    12.215

    Podrazumevano

    Ja mislim da malo ima onih koji dovoljno spavaju...takvo je vreme, zivi se brzo, ima puno toga sto ne bi da propustimo i dan jednostavno traje duze a noc je sve kraca.
    "Život je ono sto ti se dešava dok ti praviš planove za život."... J.Lennon

  6. #6
    Senior Member nepoznatamrki avatar
    Datum registracije
    20.01.2007
    Poruke
    8.931

    Podrazumevano

    Meni su noci sve krace..kad sam neispavana ne funkcioniram na pravi nacin kao i sav ostali narod..al volim petak na subotu bas...

  7. #7
    Senior Member anamaria_at1 avatar
    Datum registracije
    31.08.2008
    Poruke
    2.619

    Podrazumevano

    spavam....po tri ..cetiri ..sata...kazu da nije dovoljno....ali sta cu...

    al zato je nedelja moj dan..ne ustajem iz kreveta....

  8. #8
    Senior Member macor_24 avatar
    Datum registracije
    13.04.2008
    Poruke
    612

    Podrazumevano

    i ne pamtik kad sam se lepo naspavao...i kad dodje petak na subotu hocu da spavam...e onda me neko budi...tako da nikada nisam naspavan...
    Kad jednom ljubavi dodje kraj, slabići kukaju, energični smesta pronađu novu ljubav, a pametni su je već odavno imali u rezervi.

  9. #9
    Senior Member anamaria_at1 avatar
    Datum registracije
    31.08.2008
    Poruke
    2.619

    Podrazumevano

    pa kad spavas sam macor.....naravno da se neces naspavati......


    ja sam danas ceo dan u krevetu.......uffffffffffff.....sto volim nedelju....

  10. #10
    Senior Member nepoznatamrki avatar
    Datum registracije
    20.01.2007
    Poruke
    8.931

    Podrazumevano

    Ja nedeljom obicno ne mogu da zaspim kad prelazim iz druge smene u prvu..tako da mi te smene remete san...kazu strucnjaci da se telo na sve moze naviknuti osim na smene...

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •