Strana 1 od 11 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 104

Tema: Cvijece.. simbol komunikacije

  1. #1
    Administrator
    Datum registracije
    02.01.2005
    Poruke
    2.287

    Podrazumevano Cvijece.. simbol komunikacije

    Mnogo je prilika da se ženama koje volimo, poštujemo ili gajimo skrivena ljubavna osjeæanja. Najprikladnije je pokloniti cvijeæe.Poklanja se prirodno cvijeæe, naravno. Nekada su se poklanjale razglednice sa cvijetnim motivima. Preko njih su uglavnom stidljive osobe diskretno izražavale svoju naklonost prema osobi koja joj se sviða. Postoji više razloga zašto se odluèiti za cvijeæe kao poklon. Veliki je izbor, lijepo miriše, lijepo izgleda, ima ga raznih boja i mirisa, a opet svaki cvijet sa svoje strane upuæuje onome kome ga poklanjamo izvjesnu psihološku poruku. Cvijeæe ima moæ govora. Neznalaèko odabiranje cvijeæa (boje, mirisa, broja i sl. ) za poklon, može dovesti do konflikata, uvrede i poniženja, ili èovijek može "ispasti" glup.

    Osnovno bontonsko pravilo je da se poklanja neparan broj cvjetova. Mnogi misle ako poklone glomazan buket da æe ostaviti jaèi utisak na djevojku. Meðutim, veliki buketi èesto predstavljaju primjer kièa i govore više o materijalnom statusu, neukusu ili neznanju onoga ko poklanja, a suštinska poruka i namjera sa poklonjenog cvijeæa se premešta u drugi plan. Bolje je odabrati jedan lijep cvijet, vodeæi raèuna o njegovoj psihološkoj poruci, a ona je pored ispoljene pažnje i najvažnija, nego se "sakriti" iza glomaznog buketa cvijeæa i ispasti smiješan.

    Cvijet je simbol komunikacije, zato pri poklanjanju cvijeæa treba misliti na znaèenje boje.

    Crvena boja - boja ljubavi (boja vatre i krvi, izraz života i životne snage).
    Bijela boja - oznaèava poštovanje, a u nekim kulturama, u našoj na primer, nevinost.
    Žuta boja - je boja ljubomore (u nekim drugim prilikama je ova boja izraz sjaja i živahnosti).
    Plava boja - je boja vjernosti (djeluje smirujuæe).
    Ružièasta - oznaèava nježna oseæanja.

    Kada je rijeè o vrsti cvijeæa treba voditi raèuna o poruci koju odreðeni cvijet upuæuje. Evo nekoliko primjera cvijeæa i poruka koje upuæuju:

    Begonija - strasna ljubav
    Gladiola - uzvišenost, poštovanje
    Karanfil - požuda
    Kamelija – vjernost
    Bijela Rada – nevinost
    Magnolija – dostojanstvo
    Narcis – egoist
    Kaktus – toplina
    Lavanda – nepovjerenje
    Neven - bol
    Orhideja - divljenje, najljepšoj
    Breskvin cvijet - tvoj sam zarobljenik
    Ljubièica - da me vjeèno ljubiš i "mislim na tebe"
    Neven - da veneš za mnom
    Narcis - je cvijet prolaznosti
    Ruža - uopšteno znaèi ljubav
    Žuta ruža znaèi za nekoga - ljubomoru, za nekoga prijateljstvo
    Ružièasta ruža - zavisnost
    Bijela ruža - èista oseæanja, omiljen cvijet mnogih dama, dostojan (a) sam tebe
    Iris - melanholija i nadanje
    Visibaba - nada
    Gerber - usamljenost i melanholija
    Ðurðevak - skromnost
    Jorgovan - oznaèava strasnu ljubav
    Zumbul - vjernost

    Suncokret - (rijetko se poklanja ali u nekim specifiènim situacijama, ako se pokloni simbolizuje stalnu pažnju i okretanje prema osobi do koje nam je stalo).

    Bijela rada je takoðe interesantan i u narodu, a naroèito kod djevojaka cijenjen cvijet. Kada djevojka ubere Bijelu radu kida listiæe govoreæi "hoæu - neæu". Ako na poslednji listiæ padne "hoæu" to znaèi da æe se udati.

    Ljubièica, cvijet koji lijepo miriše i lijepe je boje osim što je vjesnik proljeæa ima zanimljivo mjesto u magiji. Djevojka daje ljubièicu svome momku da bi je uvijek ljubio.

    U svadbarskim pjesmama se èesto spominje takoðe jedan interesantan cvijet. To je ruzmarin. On predstavlja svatovsko cvijeæe i vjerovatno da zbog svog jakog mirisa se misli da tjera zle duhove od mlade i mladoženje.

    Karanfil je takoðe zanimljiv. Malo ljudi zna da se i njemu pridaju odreðene magijske moæi u odnosima izmeðu žene i muža. On je èuvar ljubavi. U našem narodu postoji obièaj darivanja karanfila mladi. Obièno karanfil mladi poklanja sestra ili majka sa osnovnom porukom :"da se ne karate" tj. da se ne svaðaju.

    U našim narodnim pjesmama je opjevan bijeli krin (ljiljan) - vrlo zanimljiv cvijet koga narod identifikuje sa momkom, "lijepo - momèe". Ovaj cvijet je "društven". Ako se naðe u buketu sa drugim cvijeæem to cvijeæe neæe brzo uvenuti.

    Kada se poklanja cvijece na dar, treba dobro poznavati i mentalitet horoskopskih znakova, jer svaka osoba u skladu sa svojim natalnim znakom rodjenja, ima i svoj ukus ili afinitet prema cvijecu.

  2. #2
    Administrator
    Datum registracije
    02.01.2005
    Poruke
    2.287

    Podrazumevano

    Eto, cvijeæa je mnogo, samo, treba znati koju poruku uputiti, zatim izabrati pravi cvijet i pokloniti ga pravoj osobi. Jedan pravilno odabran cvijet može da naèini èudo u ljubavnoj igri.

    I na kraju još jedan zanimljiv detalj. Mnogi ne znaju da se cvijeæe poklanja i muškarcima. Njima se poklanja jedna ruža, obièno crvena sa dugaèkom peteljkom. Svaki muškarac bi se obradovao poklonu koji ukrašava neki cvijet, a ujedno je to pouzdan znak iskrene ljubavi.
    Zanimljiva znacenja cvijeca, za neke sam znala, za vecinu nisam ali iskreno govoreci volim primati i darivati cvijece i ne razmisljam mnogo o njihovom znacenju.
    Kad mi ga neko dariva od srca kao znak bilo kakve paznje, moze biti i maslacak, ne zamaram se mnogo sto li znace, znam da u tom trenutku meni puno znaci sama ta gesta.


    Ljubièica - da me vjeèno ljubiš i "mislim na tebe"



    "U milju mladosti drage, opet se javljaš nama pitomi, lijepi cvijete,
    veæ tvoje listiæe male plavetno nebo kruni kapljom rosice svete.
    U slavu èednosti tvoje, bezbrojne tièice male nebeske pjesme poju,
    kroz sive maglice guste purpurni sunèevi zraci šalju ti ljubav svoju.
    I moja duša, evo s ushitom tebi stiže vjesnièe dana sveti',
    i s tvojim mirisom blagim u svjetlost sunèeva zraka,
    s nebeskom nadom leti."


    Djevojka daje ljubièicu svome momku da bi je uvijek ljubio..

  3. #3
    Senior Member boraf avatar
    Datum registracije
    24.02.2005
    Lokacija
    Stepojevac , Srbija
    Poruke
    17.955

    Podrazumevano

    Volim da poklanjam cvece voljenoj osobi , a i prijateljima u zavisnosti od konkretne situacije . Ne obracam puno paznju na simboliku , sta koji cvet , ili boja znaci . Bitno mi je jedino to da cvece izgleda lepo i da bude sa ukusom pripremljeno , odnosno aranzirano .
    Ako ikada doživiš poraz, ne dozvoli da u tvome oku zablistaju suze, jer ljudi su zlobni i na ruševinama tvoje sreće, sagradiće spomenik svojoj pobedi .


  4. #4
    Senior Member Folirant avatar
    Datum registracije
    12.11.2004
    Poruke
    2.535

    Podrazumevano

    ovo nisam znao....
    hvala na informaciji...
    Najteze je ocima kad se tvoga lika sete, kad dusa zaplace kao malo dete, jos teze srcu kada rana zaboli, kad nemogu da te vidim a puno te volim!!!

  5. #5
    Senior Member boraf avatar
    Datum registracije
    24.02.2005
    Lokacija
    Stepojevac , Srbija
    Poruke
    17.955

    Podrazumevano

    Tako je momce . Cemu robovati sablonima . Imao sam ih dosta tokom skolovanja , necu ih valjda i u obicnom zivotu upotrebljavati .
    Ako ikada doživiš poraz, ne dozvoli da u tvome oku zablistaju suze, jer ljudi su zlobni i na ruševinama tvoje sreće, sagradiće spomenik svojoj pobedi .


  6. #6
    Senior Member Folirant avatar
    Datum registracije
    12.11.2004
    Poruke
    2.535

    Podrazumevano

    Nekako me Srnini postovi podsecaju na ninine....
    Najteze je ocima kad se tvoga lika sete, kad dusa zaplace kao malo dete, jos teze srcu kada rana zaboli, kad nemogu da te vidim a puno te volim!!!

  7. #7
    Senior Member boraf avatar
    Datum registracije
    24.02.2005
    Lokacija
    Stepojevac , Srbija
    Poruke
    17.955

    Podrazumevano

    Mozda joj je Srna mladja sestra .
    Ako ikada doživiš poraz, ne dozvoli da u tvome oku zablistaju suze, jer ljudi su zlobni i na ruševinama tvoje sreće, sagradiće spomenik svojoj pobedi .


  8. #8
    Senior Member lacikafusil avatar
    Datum registracije
    15.10.2004
    Lokacija
    france
    Poruke
    9.221

    Podrazumevano

    Darovao sam dosta cveca jednovreme , sad malo manje ali kad darim ipak pripazim malo na boju i na vrsta cveca .... To sam ovde u francusku naucio ....
    Je suis un simple errant sur cette terre qui cherche son chemin .....

    En csak egy szegény bolyongo vagyok e - foldon aki keresi az utjat ....

  9. #9
    Senior Member boraf avatar
    Datum registracije
    24.02.2005
    Lokacija
    Stepojevac , Srbija
    Poruke
    17.955

    Podrazumevano

    Najbolji savet za bi=oju i vrstu cveca koje zelite pokloniti , uvek cete dobiti tamo gde to cvece i kupujete . Poslusajte ih i sigurno necete pogresiti . Moj stav o ovome rekao sam ranije , a ovo je mala "replika" mom prijatelju Laciki .
    Ako ikada doživiš poraz, ne dozvoli da u tvome oku zablistaju suze, jer ljudi su zlobni i na ruševinama tvoje sreće, sagradiće spomenik svojoj pobedi .


  10. #10
    Senior Member lacikafusil avatar
    Datum registracije
    15.10.2004
    Lokacija
    france
    Poruke
    9.221

    Podrazumevano

    Ma bas sam od njih i naucio , sad nemoram da pitam tolko i sta kako kome i za kakvu priliku ....
    Je suis un simple errant sur cette terre qui cherche son chemin .....

    En csak egy szegény bolyongo vagyok e - foldon aki keresi az utjat ....

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •