Rezultati 1 do 1 od 1

Tema: Vesna Zmijanac Biografija

  1. #1
    Junior Member
    Datum registracije
    10.11.2011
    Lokacija
    Valjevo
    Poruke
    9

    Podrazumevano Vesna Zmijanac Biografija

    Rođena je 4. januara 1957. godine u Niksicu u Crnoj Gori.

    Detinjstvo i prvi nastupi

    Bila je kruna ljubavi njene majke Kovine i oca Dušana. Mladi i divlji, razišli su se kad joj je bila godina. Pred kraj zime 1958 stigla je u Kovače, selo nadomak Kraljeva, kod svoje babe Natalije. Rasla je tu, u dolini Ibra i Lepenice, u čuvenoj dolini jorgovana. Bila je đak-pešak. Svakodnevno je s buljukom druge dece hodala do škole u Ribnici. Brzo je postala glavna u društvu, zahvaljujući novcu koji su joj slali majka iz Beča i otac iz Siska. Savladavši osnove sviranja na harmonici, brzo je počela da svira u školskom orkestru. Potom i da peva, birajući isključivo tužne melodije. Bio joj je neophodan aplauz. Vapila je za pripadnošću. Mikrofon je prvi put uzela u ruke u predgrađu Kruševca, zvanom Bivolje. Znala nekoliko stotina pesama napamet i nije joj bilo preterano tesko da ispuni zelje posetilaca kafanice u Bivolju. Svoj prvi honorar, zaradila je sa nepunih petnaest godina. Taj ispad je naterao majku Kovinu da je odvede u Beč, k sebi, gde će opet praviti povremene izlete pevajuci u Jugoslovenskim kafanama,kao i po diskotekama.Upisuje srednjotehnicku skolu u Becu,kao i ubrzani kurs nemackog jezika radeći na pokretnoj traci u jednom od Simensovih pogona. Htela je da bude slobodna voljom i mišlju. Slobodna za život, pa makar bio i lošiji od onog koji joj se, kroz privid samostalnosti, nudio.Na tom putu joj je od velike pomoći bio Šaban Šaulić.Njen učitelj. Njihov međusobni odnos bio je sudar suprotnosti, zbir međusobno isključivih kategorija. Jer, iako je uz njega bila mažena i pažena, u svemu ostalom je bila ona divlja i nepredvidiva. Veliko, nemirno dete u njoj, željno pre svega roditeljske ljubavi, ali i povređeno njenim odsustvom, a samim tim i bez jasne predstave o ljubavi samoj, srljalo je tražeći svuda i u svakome ono što mu nedostaje. Uz Šabanovo posredovanje i na njegovu preporuku izašla je na Ibarsku magistralu. Beč je za nju bio samo epizoda. Rekao joj je da je vreme za usavršavanje zanata. Sve je znala. Kafane su je prekalile, očeličile, načinile je profesionalcem koji je fizički i psihički spreman da u svakom trenutku obavi to za šta je plaćen. Krajem sedamdesetih ponovo je jedrila svetom. S kraja na kraj, iz jednog godišnjeg doba u drugo. Iz kafane u kafanu. Ponekad je boravila kod svojih prijatelja još iz onog vremena dok je pratila Šabana.

    Karijera

    Uz malo preporuka i uz srecan splet okolnosti dolazilo se do ploce. Tako su,ljudi iz PGP-a, culi za mladu lepu pevacicu koja je zaista dobro pevala. Podpisuje ugovor sa dikografskom kucom PGP RTB Novembra 1979 snima svoj prvi sigl sa "Ansamblom Ace Stepića "Ostavljena Žena"" "Pođi Sa Mnom Il' "Ostani S Njom".Za "Hit Paradu '79" izdaje drugi "singl "Ti Nisi Čovek Koji Zna Da Voli" "Hvala Ti Za Sve" Orkestar Branimira Đokića*. Sve se to nekako brzo odvijalo. Stalno u pokretu, u trci. Posla mnogo, novca mnogo. Snima i svoj treci "singl "Ko Nam Se U Ljubav Meša ("Vetar Duva Oko Kuće"), 1981. Iste godine 1981 igrala je i pevala u filmu Branka Baletica - Sok Od Šljiva neposredno posle filma 1981 izlazi, Album, Muzika Iz Filma Sok Od Šljiva pesma "Uveli su rumeni obrazi" muzika Zoran Simjanović tekstopisac Marina Tucaković. Snima i prvu veliku plocu 25.01. 1982, "Ljubi me,ljubi, lepoto moja" ans."Ace Stepica",ork. "Dragana Aleksandrica". Otprilike u isto vreme, upoznala je Miroljuba Arandjelovica Kemisa, coveka koji ce kasnije postati njen prvi zvanicni suprug, i koji ce raditi na nekim od narednih ploca. Izdaje svoj drugi,album "Ti Mali" Orkestar Miroljuba Kemiša 17.03. 1983 Zatim album, Šta Će Meni Šminka Koga Volim, Ja Ga Volim. Orkestar Miroljuba Kemiša 21.12. 1983 Pojavljuje se u Tv seriji kamiondzije 1983 snima pesmu "Poznati me nikad nece" izlazi compilacija Pesme iz TV Serije KAMIONDZIJE. Sa Kemišem snima poslednji album 1985 Zar bi me lako drugome dao."Nevera moja",ta pesma koju je on komponovao,označila je da je na pragu kraljevstva slave. Nevera Moja,bila je proglasena za pesmu jula 1985. Razišli su se. Zvala su je tek odškrinuta vrata carstva. Nudile su joj se pesme, aranžmani, angažmani, posredovalo se za tezge, menadžerisalo.Hrpa udvarača lomila se na svaki njen mig. Mlada, lepa, popularna, sa izgledima da zaradi dosta novca, uz to sama, razvedena. Jedne septembarske noci birala je nove pesme, cim je videla pesmu Dodji sto pre, rekla je,to je naziv moje nove ploce,bicu prva ove godine. 1986Izdaje, album Dodji sto pre ork.Dragana Stojkovica Bosanca.Pesma je proglasena za prvi godisnji SABOROV hit. Naj slusaniju pemu januara.Za samo mesec dana od kada se pjavila ploca je prodata u 350 hiljada primraka,tokom godine prodat u 400.000 primeraka,takodje je osvajala prva mesta na top listama nekoliko radio stanica i revijalnih listova. Takodje je ponela titulu pevacice godine. Dugo ocekivane pobede su se nizale jedna za drugom. Osvaja nagradu "GRAND PRIH MECAMA". Pobeda peme, "Kraj nogu ti mrem" "Poselo u pola tri" radio Beograd. Procenom visecelnog,zirija novinara,radio stanica,televizija proglasena kao najkomletnija licnost u svetu muzike 1986.Fotografisala se za „Zum reporter“ sto je izavalo burne reakcije. Nekako u vreme svoje najveće slave Vesna upoznaje i Vladu Jovanovića, svog supruga i oca njenog jedinog deteta ćerke Nikolije. Izdaje, album Jedan Si Ti 1987 Prodato je pola miliona ploca,Vesna je novi album ispratila i sa novim imidzom novinari su je poredili sa Tina Turner.Na sceni je uvek bila cila i razigrana. Odevena u crne kozne komplete cizme,pevajuci peme koje podecaju na disko folk i igrajuci,cesto podseca na rokerku. Seks simbol Jugoslovenske estrade, žena koja je patentirala kožni minić, prva pozirala golišava i tako postala hard kor pojava na tadašnjoj sterilnoj sceni. Na televiziji Beograd imala je svoj sou program,izmedju proglasen za najbolji. Postala je 1987 vlasnica oskara popularnosti. Pobednica Posela programa, sa pesmom Idi Siroko Ti Polje. Odrzala je treci solisticki koncert u Hali Pionir 1987. Preko osam hiljada ljudi koji su se okupili u hali, Pionir dokazalo je da Vesna Zmijanac,izabrana od strane bublike. Uspesno zavrasava stodnevnu turneju. Vesna je bila naj slikanija pevacica. Njeni spotovi nastupi stajling do dan danas nisu prevazidjeni. U januaru je objavila ploču ,Istina 1988 koji je bio vrhunac njene karijere. Ploca je dozivela veliki uspeh, veliki hitovi izmedju ostalih pesme,Kraljica tuge koja je postala njena licna karta,legendarni duet Jorgovani,sa Dinom Merlinom.Na televiziji imala je svoju emisiju Istina Sou Vesne Zmijanac 1989. Obarala je rekorde po posecenosti na njenim koncertima i nastupima kako u Jugoslaviji tako i u inostranstvu.U Beogradskoj hali "Pionir" prodato je cak 14.000 ulaznica sto je do danas neoboreni rekord ove sportske hale.Odusevila je i Sarajevsku bubliku,to Sarajevska Zetra jos nije dozivela preko deset hiljada ljudi gledalo je i slusalo Vesnu Zmijanac naj veci optimisti nisu tako nesto ocekivali. Jer Sarajevska publika vazi za probirljivu,znala je da izneveri i naj vece zvezde Desavalo se da,Lepa Brena odkazije svoj solisticki koncert. Na dodeli "Oskara popularnosti" 1989 na MECAMU ponovo postala pevacica godine i primila nagradu za pevacicu sa naj poznatijom plocom.Iste veceri nagradu je primila i Lepa Lukic za Srce je moje violina, pesmu koju zbog prenatrpanosti nije uvrstila na plocu,Istina. Sa Vladom koji je tada bio bivsi urednik PGP RTB razvela se. Napusta PGP RTB snima album Svatovi 1990.Poselo 202 naj veca manifestacija u Jugoslaviji,Vesna se pojavljuje na poselu 1991 godine.
    Devedesetih Vesna je menjala diskografske kuce, pravila pauze. Ako me umiris sad 1992 album koji nije prosao dobro zbog tadasnjeg stanja u zemlji falila je komercijala. Njena ploča "Idem preko zemlje Srbije" 1994 vraca je na scenu, nastavlja sa velikim turnejeama i koncertima. Pojavljuje se u TV Drami Novogodisnja prica 1994 glumila je kraj Svetlane Bojkovic i Marka Nikolica TV-spot "Idemo na more" na Svetom Stefanu gde je Vesna snimila (sa Rambom Amadeusom) takodje i spot Rat i Brat ,koji je sniman u Knez Mihajlovoj ulici u Beogradu. Posebnu paznju je izavao sam njen glamuroznih provokativnii providni kostim vazila je za naj seksipilniju zenu. Povodom priča da je Vesna srpska Džoan Kolins zbog njenog bogatog ljubavnog zivota I afera. Malo po malo 1995 dobro prolazi. Vraćala se iz Makedonije sa menadžerima. Rekla je, neću više da pevam,na turnejama k’o na ekskurziji po hotelima nastupim a koncertima. Po svim gradovima u inostranstvu."Dobro, hajde da ideš na Bukulju, kod mene u vikendicu. Odmori se, nećemo nikome da pričamo gde si". Mislila je ostaće tri dana, a ostala je šest meseci. Vraca se na estradu 1997 Snima Album Posle svega dobro sam sa sjajnim hitom Bajage "Da budemo zajedno", ali nije mnogo radila zbog alkoholizma. Ubrzo je počela sa zidanjem vile na Bukulji. Pevala je tokom NATO agresije na trgovima i mostovima. Pocetkom 2000 godine pojavljuje se njena autobiografska knjiga "Kad zamirisu jorgovani "Pokusaj Auto Biografije. Ponovo se vraca i za Grand Produkciju snima Album 2003 Sta ostane kad padnu haljine. Na vrhuncu karijere povukla se sa estrade, s obzirom da je Vesna odlicno zaradila, ulagala je u nekretnine, napravila je jednu kucu i ranc podno planine Bukulje kraj Arandjelovca, i tu provodi najvise vremena sa kcerkom Nikolijom. Povremeno daje intervjue i gostuje u TV emisijama, ali nema većih nastupa. Vesna je ucestvovala SURVIVOR 3, 2010 . Uradila je fejs lifting 2011 I Snimila novi album 2011 za BN music PGP RTB 2011. U svojoj karijeri prodala je oko 6 miliona ploca ( ko zna, cifra nije konacna, ja i dalje peva ), sest godina uzastopno je dobijala " Oskar popularnosti ", pobedila je na Mesamu, kao pevacica godine ; ni sama ne zna koliko ima raznih drugih priznanja ; odrzala je preko 600 solistickih koncerata u zemlji I inostranstvu i pri tom je pevala, kad se sve zbroji, sigurno pred nekoliko miliona ljudi; I na kraju i posle svega - jos uvek je na vrhu. Mozda ne sama i jedina, ali na vrhu. Jos uvek. "

    Diskografija

    Singl -
    Ostavljena Zena Podi Sa Mnom I Ostani S Njom
    20.11.1979, ans. Ace Stepica, PGP RTB 10620
    -----------------------------------------
    Singl -
    Vesna Zmijanac Ti nisi covek koji zna da voli Hvala Ti Za Sve
    30.06.1979, Hit parada, ans. Branimira Djokica, RTB SF 13281
    -----------------------------------------
    Singl
    Vesna Zmijanac Vetar duva oko kuce Ko Nam Se U Ljubav Mesa
    06/13.02.1981, PGP RTB 1110594
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac Uveli mi rumeni obrazi
    13.07.1981, Pesme iz filma Sok od sljiva, PGP RTB 2310104, Kas. 5111196
    -----------------------------------------

    Albumi Kompilacije

    Vesna Zmijanac 1982 - Ljubi me, ljubi, lepoto moja
    25.01.1982, A - ans. Ace Stepica, B - ork. Dragana Aleksandrica, RTB 2110849
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 1983 Ti mali
    17.03.1983, ork. Miroljuba Kemisa, RTB kas. 5112540, 2111780
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 1983-2 Sta ce meni sminka
    21.12.1983, ork. Miroljuba Arandjelovica Kemisa, RTB 2112655, kas. 5113393
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 1983 - Poznati me nikad nece
    Pesme iz TV Serije KAMIONDZIJE, PGP RTB – 2112663
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 1985 - Zar bi me lako drugome dao
    ork.Miroljuba Arandjelovica Kemisa, PGP RTB LP-2113724
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 1986 - Dodji sto pre
    ork.Dragana Stojkovica Bosanca, PGP RTB LP-2114992
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 1986 - Nevero moja
    HIT PARADA '86 br.2, Kompilacija PGP RTB LP-2114461
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 1987 - Jedan si ti
    orkestri D.Aleksandrica i M.Mijatovica, PGP RTB LP-2115921, MC-5117070
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 1987 - Poselo Beograda 202
    uzivo Kompilacija - PGP RTB – 2115247
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 1988-1 Istina
    09.11.1988. RTB 200565
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 1988 - PGP RTB Promo Singl
    Kazni Me - Eh Da Je Istina.
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 1988-2 Vogosce (uzivo)
    01. Sto cutis nevero
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 1989 - Najveci hitovi
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 1990-1 Svatovi
    25.10.1990, ork.Dragana Aleksandrica, KOMUNA (Jugoton-Niki) LP 200
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 1992 - Ako me umiris sad
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 1994 - Idem preko zemlje Srbije
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 1994 - Muskarci
    (na albumu Lepe Brene - Kazna Bozija)
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 1995 - Malo po malo
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 1997 - Posle svega dobro sam
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 1998 - Sve Vesnine radosti i tuge
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 1999 - Hitivi
    30 godina Yugodiska, YCD 069
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 2000-1 Kraljica tuge

    Vesna Zmijanac 2000-2 The best of
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 2003 - Sta ostane kad padnu haljine
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 2004 - Vrati se, vrati
    (Album Sinisa Vuco - Volim narodno), Croatia Records CD-5616054
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 2006 - Hit do hita
    -----------------------------------------
    Vesna Zmijanac 2008 - The best of
    -----------------------------------------
    BN music PGP RTB 2011 - CD 060
    Izmenio/la Danica58; 10.11.2011 u 21:51.

Oznake za ovu temu

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •