Rezultati 1 do 1 od 1

Tema: Srbi na "Titaniku"

  1. #1
    Junior Member
    Datum registracije
    10.11.2011
    Lokacija
    Valjevo
    Poruke
    9

    Podrazumevano Danica Rankovic Srbi na "Titaniku"

    Baka mi je bila na "Titaniku" Danica Rankovic
    DSC04693DNT.jpg

    Na spisku putnika treće klase,bila je moja baka,kobnog 14.aprila 1912,na brodu je bilo još ljudi sa naših prostora. Po nekim podacima, na brodu je bilo 39 putnika sa prostora nekadašnje Jugoslavije, uglavnom sirotinje - Tek nekoliko ih je preživelo od kojih je bila moja baka,u suprotnom nebih bila rođena,moja mama samim tim ni ja.Na "Titaniku" je bilo i 39 putnika sa jugoslovenskih prostora, sirotinja koja je trećom klasom krenula preko Atlantika. Jedna od njih bila je moja baka spasla se pravim čudom priča Danica Ranković. Kada je "Titanik" počeo da tone za baku, kao ni drugu sirotinju, nije bilo mesta na čamcima za spasavanje,ali nekako je uspela. Drama je počela pred ponoć, u subotu, april, dva časa i 20 minuta iza ponoći, godina 1912. Tamne vode Atlantika su se zauvek sklopile nad "Titanikom", dok je plovio ka Njujorku,govori Danica.Bila je to najveća tragedija na moru. Nikada nije tačno utvrđeno koliko je putnika i članova posade bilo na "Titaniku" pošto su i spiskovi završili na dnu Atlantika. Ali, prema naknadnim računicama, stradalo je između 1.502 i 1.523 ljudi. Spaseno je 507 Noć je bila bez meseca, visoki talasi, sante leda, temperatura oko tačke mržnjenja.
    Otac moje bake zbog siromaštva otišao je u Njujork na rad, slao je novac baki I majci,ona je bila vezana za oca ukrala je novac od majke koji je on, poslao I krenula za Njujork, prste je uplela igra sudbine, na spisku putnika treće klase,bila je moja baka.Beogradska "Borba" je 50 godina kasnije (1962) donela celovit popis iseljenika i putnika sa prostora bivše Jugoslavije koji su stradali na "Titaniku".
    Izmenio/la Danica58; 15.08.2013 u 21:53. Razlog: prepravke

Oznake za ovu temu

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •